Pochod za dodržiavanie ľudských práv

Dňa 10. decembra 2001 sa pri príležitosti 53. výročia Všeobecnej deklarácie ľudských práv uskutočnil pochod a sprievodné podujatie na námestí, ktoré usporiadali mimovládne organizácie Amnesty International na Slovensku, Inicitíva Inakosť, iniciatíva piata žena, Ľudia proti rasizmu, Nadácia občan a demokracia, občianske združenie Za Matku Zem a Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Akcia sa začala o 16.00 hod. na Námestí SNP pred Starou tržnicou prejavmi zástupkýň a zástupcov z radov organizátorov, súčasťou podujatia bola aj fire-show, nechýbal skvelý čajogrog či infostánky Amnesty International, Aspektu, Atribútu, piatej ženy… V mrznúcej tme sa rozsvietili plamienky niekoľkých desiatok sviečok za obete porušovania ľudských práv na celom svete. Priližne o piatej večer sa pochod asi osemdesiatich ľudí pohol cez Staré mesto na Námestie slobody k Úradu vlády, kde účastníčky a účastníci odovzdali vláde poďakovanie za vyjadrenie súhlasu s ratifikáciou rímskeho štatútu (založenie medzinárodného trestného súdu, ktorý bude môcť stíhať ľudí, ktorí sa dopustili zločinov proti ľudskosti).

Pochodu sa, prirodzene, ako sa už stáva dobrým zvykom, zúčastnili aj lesby a gejovia a za nich pár slov povedala Marianna Šípošová, koordinátorka združenia lesbických a bisexuálnych žien ALTERA a hovorkyňa Iniciatívy Inakosť. Tu sú…

 

Prejav Marianny Šípošovej, hovorkyne Iniciatívy INAKOSŤ

 

Iniciatíva Inakosť je iniciatívou, ktorá bojuje proti všetkým formám diskriminácie sexuálnych menšín. Je dôležité, že sa v tento deň otvára aj otázka ľudských práv sexuálnych menšín, pretože sexuálne menšiny sú v celosvetovom meradle jednou zo skupín, ktorej základné ľudské práva sú hrubo porušované. Ešte stále sú ľudia na základe svojej sexuálnej orientácie alebo sexuálnej identity na rôznych miestach sveta podrobovaní mučeniu a zlému zaobchádzaniu, sú sexuálne zneužívaní a znásilňovaní, sú nútení podstupovať tzv. “liečbu”, ktorá je často nebezpečná a zanecháva trvalé následky. V mnohých krajinách je dodnes homosexualita trestná, niekde je trestaná dokonca smrťou, prípadne sú gejovia a lesbické ženy zatvárané do väzenia na základe iných tendenčne používaných zákonov.

Takéto zaobchádzanie je často ospravedlňované ideológiou, ktorá považuje heterosexuálne vzťahy a heterosexuálny životný štýl za nadradený homosexuálnemu, prípadne za jediný správny. Tomuto presvedčeniu hovoríme heterosexizmus. Heterosexizmus existuje vo väčšej či menšej miere v podstate na celom svete, a má za následok diskrimináciu gejov a lesbických žien v rôznych oblastiach života. Aj keď na Slovensku situácia nie je taká žalostná ako v niektorých krajinách, diskriminácia lesbických žien a gejov tu existuje. Aj na Slovensku sa stáva, že lesbické ženy a gejovia sú kvôli svojej orientácii bití, obťažovaní a šikanovaní. Pri prezradení svojej orientácie musia čeliť nebezpečenstvu prepustenia z práce, mladí gejovia a lesby sa ocitajú na ulici, pretože ich rodičia kvôli ich inakosti vyhodia z domu. Páry rovnakého pohlavia nemajú právne ošetrené spolužitie podobným spôsobom ako heterosexuálni manželia, z čoho vyplývajú mnohé právne a ekonomické znevýhodnenia. Štátne spoločenské, vzdelávacie a kultúrne inštitúcie svorne ignorujú existenciu sexuálnych menšín a aj preto je táto otázka stále tabu, alebo je obostretá mnohými mýtmi a predsudkami, ktoré majú za následok napríklad aj vyšší počet samovražedných pokusov u homosexuálnej mládeže.

Iniciatíva Inakosť preto pri príležitosti Dňa ľudských práv vyzýva všetkých, aby sa dokázali postaviť proti predsudkom každého druhu, lebo práve tie nám bránia vnímať ľudské práva ako práva všetkých ľudí – teda aj práva gejov a lesbických žien.

 

(-kb-)

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr