Správy zo sveta

Belgický Senát odsúhlasil manželstvá homosexuálov

 

Belgický Senát schválil 28. novembra 2002 zákon, ktorý umožňuje homosexuálom uzatvárať manželstvá. Zákon dáva homosexuálnym partnerom rovnaké práva ako heterosexuálnym manželským párom, najmä čo sa týka dedičstva či sociálneho zabezpečenia.

Obsahuje však dve podstatné výnimky – homosexuálne manželské páry si nebudú môcť adoptovať dieťa a ak jeden z dvojice je alebo sa stane rodičom dieťaťa, druhý partner nebude mať k tomuto dieťaťu rodičovské práva.

Ako informovala belgická tlač, za zákon hlasovali v hornej komore parlamentu okrem vládnej koalície (s výnimkou niektorých senátorov) aj opoziční flámski kresťanskí demokrati. Proti sa vyslovili frankofónni kresťanskí demokrati a nacionalistický Flámsky blok. Aby zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť dolná komora belgického parlamentu.

Zákon už v januári minulého roka navrhla belgická vláda napriek nesúhlasu Rady štátu, ktorá je v Belgicku obdobou ústavného súdu. O zákone sa potom rozvírila búrlivá diskusia.

Belgicko sa okrem iného nemohlo dohodnúť, či povoliť homosexuálnym párom aj adopciu detí, ako je tomu v Holandsku. Belgický psychológ Francis Martens si napríklad myslí, že ak krajina homosexuálov pripraví o možnosť adoptovať si dieťa, poprie tak samotnú podstatu manželstva.

Podľa profesora práva z Katolíckej univerzity v Leuvene De Schuttera bude absencia rovnocenných manželských práv v prípade homosexuálov zodpovedať ich diskriminácii. Objavuje sa však aj množstvo opačných názorov.

Zdroj: TASR

 

Veľká Británia smeruje k registrovanému partnerstvu homosexuálov

 

Vláda britského premiéra Tonyho Blaira je presvedčená, že homosexuálom by malo byť umožnené uzavrieť registrované partnerstvá a takisto by im mali byť sprístupnené niektoré z práv, ktoré majú manželské páry.

Opozičné strany, vrátane konzervatívcov, ktorí boli dlhé roky proti akémukoľvek rozšíreniu práv homosexuálov, túto myšlienku podporujú. Labouristická strana Tonyho Blaira, ktorá má v Dolnej snemovni väčšinu, môže takéto zmeny schváliť aj bez podpory opozičných strán.

Premiérova hovorkyňa sa 6. decembra vyjadrila, že začiatkom budúceho leta vydá vláda návrh zmien v legislatíve a iniciuje tak diskusiu o tejto problematike, ktorá by postupne mohla vyústiť do schválenia právnych úprav.

Registrované partnerstvo by sa tým nedostalo na úroveň manželského zväzku, aj tak by však takáto zmena bola pokrokom.

Gejovia a lesbické ženy v súčasnosti síce môžu formálne požiadať o registráciu svojho zväzku, ich partnerstvo však nemá v legislatíve žiadnu oporu, a preto sú im odopreté práva, ktoré sú prístupné manželom, či už ide o dedičstvo, vyplácanie dôchodkov, určovanie výšky nájomného, alebo práva spojené s prisťahovalectvom.

Členovia organizácií združujúcich gejov a lesbické ženy takéto rozhodnutie vlády vítajú a dúfajú, že v naznačených krokoch bude ďalej pokračovať.

Zdroj: TASR

Situácia v Kanade

 

Homosexuálne páry majú právo na adopciu v provinciách Nové Škótsko, Ontario a Britská Kolumbia. Zákony provincií Alberta a Saskatchewan umožňujú vziať si dieťa do pestúnskej starostlivosti. Saskatchewan sa stal v lete minulého roka šiestou kanadskou provinciou, ktorá prijala manželstvo gejov. Podľa nedávneho celoštátneho prieskumu (Canadian National Leger Poll) je 75 % Kanaďanov presvedčených, že si gejovia zaslúžia rovnaké práva ako heterosexuáli (v provincii Québec až 85 %). S manželstvami homosexuálov súhlasí 65 % ľudí a s adopciou 53 %.

Marian Bell, Kanada

 

Vo Švajčiarsku rozhodol ľud

 

22. septembra 2002 sa oprávnení voliči kantónu Zürich s prevahou 62,7 % hlasov vyslovili v referende za prijatie partnerského zákona na zrovnoprávnenie rovnakopohlavných párov. Po prvý raz v Európe to bol ľud a nielen parlament, ktorý homosexuálnej menšine priznal právo nechať po šesťmesačnej ohlasovacej dobe svoje partnerstvo zaregistrovať na miestnom úrade. Týmto aktom sa partnerstvo stáva štátom uznaným a chráneným.

Nejde tu o manželstvo. Dedičské právo je riešené rovnako ako u manželských párov, takisto právo návštev v nemocnici a tiež možnosť odmietnutia výpovede pred súdom. Takéto partnerstvo je aj rovnako zdaňované ako manželstvo a v núdzi si partneri musia tiež pomáhať. Rovnaké priezvisko a adopcia detí sú však zakázané.

V niektorých ostatných kantónoch už pripravujú podobné zákony. Predpokladá sa, že v relatívne krátkom čase bude musieť aj švajčiarsky Zväz (parlament) rokovať o zákone pre lesbické a gejské partnerstvá, pričom bude musieť doriešiť právo na pobyt partnera-cudzinca, právo na spoločné priezvisko a niektoré ďalšie dôležité pravidlá na celoštátnej úrovni.

Zhrnutie: V kantóne Zürich je už trochu viac spravodlivosti – alebo trochu menej diskriminácie. Je tu však ešte dlhá cesta ku skutočnému a plnému uznaniu lesbických žien a gejov – bez všetkých „keď“ a „ale“.

Walter Pfister, Švajčiarsko

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblr