Aký bol 5. Gay Film Festival Slovakia 2001?

Piaty ročník GAY FILM FESTIVALu SLOVAKIA – festivalu filmov s lesbickou a gejskou tematikou, sa po prvý krát vo svojej krátkej histórii uskutočnil v dvoch mestách – v Bratislave a Banskej Bystrici. Podujatie pod záštitou Iniciatívy Inakosť, zorganizovali Hnutie Ganymedes, Filmový klub 901 z Bratislavy, Centrum komunikácie, kooperácie a integrácie sexuálnych menšín a Art Kino Banská Bystrica.

Festival ponúkol divákom projekcie 18 celovečerných hraných filmov, 9 krátkych hraných filmov a 9 dokumentárnych filmov, ktoré navštívilo v oboch mestách spolu viac ako 4500 divákov. Program hlavnej bratislavskej časti bol rozdelený na projekcie celovečerných filmov v kinosále FK 901 a videoprojekcie krátkych a stredometrážnych filmov vo “videosalóne”. Program festivalu v Banskej Bystrici ponúkol reprízu najúspešnejších titulov hlavnej – bratislavskej časti.

Organizátori 5. ročníka festivalu sa zamerali na Homofóbiu a jednotlivé aspekty tohto sociálno-patologického javu, ktorý negatívne vplýva predovšetkým na kvalitu života gejov a lesbických žien ako aj na kvalitu medziľudských vzťahov v spoločnosti vôbec.

Kritické zrkadlo homofóbnej spoločnosti nastavila premiérová kolekcia hraných filmov z produkcie európskych, amerických a kanadských tvorcov: Ľalie (Kanada), Šifra a Iná krajina (oba Veľká Británia), Félixove dobrodružstvá (Francúzsko) a Lola+Bilidikid (Nemecko) ako aj kolekcia úspešných televíznych distribučných titulov: Keby prehovorili steny 2 a Kým sa zotmie (USA), Ignoranti (Taliansko) a Kondomédia (Francúzsko). Pozitívne prijatie sa dostalo i v poradí už druhej sérii britskej situačnej komédie Ľudia sú čudní 2 (Queer As Folk 2), ktorá podobne ako jej prvá časť na minuloročnom festivale, lámala divácke rekordy počas filmovej noci.

Tradíciou na GAY FILM FESTIVALE sa stalo uvádzanie skutočných príbehov zo života gejov a lesbických žien, spracovaných v podobe hraného i dokumentárneho filmu. Úvodný film festivalu Aimee a Jaguar (Nemecko) tak spolu s dokumentom Ľúbostný príbeh: Berlín 1942 (Veľká Británia) priblížili osud lesbického páru počas prenasledovania Židov a homosexuálov v nacistickom Nemecku. Spolu s ďalšími dvoma profilovými dokumentmi: Paragraf 175 (USA) a Boli sme označení veľkým A (Holandsko) venovanými holokaustu homosexuálov počas druhej svetovej vojny, dali tieto filmy divákom možnosť oboznámiť sa i s historickými súvislosťami homofóbie.

Piaty ročník festivalu zaradil do programu osobitnú sekciu profilov vybraných domácich a zahraničných tvorcov. Mladý slovenský režisér Vladimír Adásek predstavil svoju tvorbu a uviedol dva najúspešnejšie tituly zo svojej tvorby: 100% čistá láska – Vášeň a Hana a jej bratia. V rámci sekcie „Lesbické videoprojekcie“ predstavila akad. soch. Anna Daučíková výber videoartu z USA, Rakúska a Slovenska vrátane vlastnej tvorby.

Napriek tomu, že program festivalu pozostával prevažne so starších titulov deväťdesiatych rokov, väčšina z nich bola na Slovensku uvedená po prvýkrát. Vzhľadom na obmedzené finančné možnosti festivalu sa organizátori rozhodli pre nesúťažný charakter podujatia, pričom jednotlivé filmy boli hodnotené výlučne divákmi festivalu.

Cenu divákov za najlepší celovečerný hraný film získal záverečný film festivalu – kanadský snímok Ľalie (Lilies) režiséra Johna Greysona z roku 1996. Cena divákov za najlepší dokumentárny film festivalu pripadla dokumentu Ľúbostný príbeh: Berlín 1942 režisérky Catrine Clay, nakrútenému v roku 1997 v produkcii britskej televíznej spoločnosti BBC.

5. GAY FILM FESTIVAL SLOVAKIA 2001 pomohli zrealizovať viaceré zahraničné veľvyslanectvá, kultúrne inštitúty a filmové distribučné spoločnosti a tiež niekoľkí sponzori, za čo im i touto formou organizátori festivalu ďakujú. Osobitná vďaka patrí i mediálnemu partnerovi festivalu – TV Naša Bratislava.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.