Levice, 8.mája 2004, 01:43 AM

Práve som sa vrátila z prvého levického stretka L&BI, ktorého sa zúčastnila kamoška, moja bývalá + 2 ks jej BI kamošiek a Aida (pred pár dňami som ju tu náhodičkou spoznala). Plagátiky, na ktorých bol oznam o stretku a odkaz na túto stránku, niekto strhol. Nie, toto nie je denníček… Stretli sme sa za účelom prebrania „taktiky boja“. (Boj je možno silné slovo, ale ak chceme zmeniť veci pohnutím vpred neostáva iné, než byť silnými ženami!) V hlave mám veľa otázok.

Má zmysel rozbiehať akciu „vytvorme v našom meste komunitu“, t. j. pokúsiť sa po okresných mestách a mestečkách Slovenska združiť ženy, ktoré spojuje orientácia a pár názorov? Podľa mňa má zmysel už len pokúsiť sa o to, aj keby neúspešne! Nemyslím, že by som od života alebo od vás chcela tak veľa. Máte záujem? Nie, nič zadarmo pre mňa… Ani pre Vás!

V Bratislave sú naše podniky a organizácie, takže to trošku žije. A čo zvyšok Slovenska? Určite si nemyslím, že niekde v oravskej dedinke sa nenájde poriadna lesbica! :o) No veľa možností na „realizáciu“ určite nemá. Viem, ako to funguje, keď každý každého pozná. Vzdá sa tlaku, utečie pred ním alebo si „prilepí vajcia, aby ju mohli za ne zavesiť do prievanu?

Kto by si neprial, aby nás trošku viac „brali“?! Aby po pár hodinách plagát so zvýrazneným lesby a bisexuálky možno s nadávkou niekto nestrhol?! No, priať by sme si priali, však? Ale samo od seba sa to nezmení! Mali by o nás vedieť, ale najprv musíme vedieť o sebe navzájom. Táto stránka vie byť ideálnym miestom a koordinátkou pre akcie na celoštátnej, ale i miestnej úrovni. Využijeme ju?

Máme si čo povedať? Chceme sa stretávať, diskutovať?

Chcela by si poznať lesby a bisexuálky v tvojom okolí? Čo tak posedenie pri ohníčku s hlavnou témou ženy?

Problémy s reakciami rodiny, okolia? Myslím, že by sme jedna druhej mali čo povedať, vedeli pomôcť… Je čo meniť! Malým krôčikom za krôčkom, ako nesmelé dieťa, kým sa nenaučí samo cupitať.

Vymýšľali sme, ako na seba upútať. Poznám sa, asi by som po mojom rodnom mestečku s veľkým transparentom v rukách nešla, ale aj “posera” s troškou odvahy môže niečo zmeniť!

Čo budú neúnavne robiť dve žienky z jedného mesta, navštevujúce túto stránku?

Asi sa to dá nazvať práca s verejnosťou:

* lepiť plagátiky na informačné tabule

* sprejovať na chodníky a ak by to bolo protizákonné, tak budeme písať kriedou…))

* písať výraznejšou ľahko zmývateľnou fixkou na všetky dostupné verejné WC-ka krátke, no výstižné heslá, slogany, odkazy aj na túto stránku, na P.O. BOX, keď ho budeme mať

* a už ma nič nenapadá, ale možno nás ešte napadne, a možno napadne niečo aj vás.

Všetko v medziach zákona!

Napr. “Kto ako lesba cíti, nech medzi nás stane! www.lesba.sk”

Záleží len na nás, aké prostredie vytvoríme u nás doma, na tejto stránke, v mieste, v ktorom žijeme, v povedomí verejnosti.

Chceš stretko? Nech sa páči, iniciatíve sa medze nekladú. Možno by sa dáka ženuška potešila ešte viac ako ty, keby našla na stĺpe vlastnoručne zhotovený nápis: „Si lesba? Ja áno. Hľadám ťa!“

Teraz na TEBA neslušne ukazujem prstom! Urobíš niečo aj Ty? Prosím, vyjadri sa verejne. Nech vieme, že v tom, čo chceme, nie sme samé!

P.S. Nepopieram, že veci tu spomínané chcem aj kvôli sebe. Tak rada by som sa usalašila na trávičke a pozerala na Vás, milé dámy, ako si posielate smajlíky očami a živo spolu diskutujete!

Komentáre ku článku, reakcie v diskusnom fóre, prípadne maily potešia… 🙂

Dík, Elis

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.