Filmový Festival Inakosti – ozveny Mezipatier

Iniciatíva Inakosť pozýva na prehliadku filmov s lesbickou a gejskou tematikou pod názvom Filmový Festival Inakosti – ozveny Mezipatier.

Kedy a kde?

12. – 14. november 2007, Kino TATRA, Námestie 1. mája 5, Bratislava

Program:

12.11.2007 – 18:30 – SHORTBUS – 2006 USA

Réžia: John Cameron Mitchell

Hrajú : Sook-Yin Lee, Paul Dawson, Lindsay Beamish, PJ DeBoy, Raphael Barker, Peter Stickles, Jay Brannan, Justin Bond, Adam Hardman

35 mm, farebný, 102 min., české titulky, MN 18

Mozaikovitý dej sleduje osudy niekoľkých obyvateľov New Yorku, ktorí prežívajú svoje sexuálne a ľúbostné vzťahy v undergroundovom klube Shortbus, otvorenom pre ľudí všetkých sexuálnych orientácií. Film ukazuje možné spôsoby, ako nájsť odpovede na stále sa vracajúce otázky: ako milovať a byť milovaný. Ako byť šťastný. Film prekvapuje svojou otvorenosťou, baví svojou hravosťou a núti k zamysleniu svojou citlivosťou.

12.11.200720:30 – KRÁTKE FILMY PRE MELANCHOLIKOV

Dve noci – 2006 Austrália

Réžia: Rolmar Baldonado

11 min., české titulky

Muž prežije sex na jednu noc s dvomi odlišnými ľuďmi. Ktorého z nich si vyberie?

Leto – 2006 UK

Réžia: Hong Khaou

9 min., české titulky

Dvaja mladí muži sa spolu maznajú v parku, jeden z nich ale cíti viac, než na čo je ktorýkoľvek z nich pripravený.

Spolubývajúci – 2007 Švédsko

Réžia: Magnus Mork

21 min., české titulky

Najlepší priatelia Björn a Hampus sa spolu presťahujú do bytu. Behom niekoľkých dní sa ich priateľstvo dramaticky zmení. Film pojednáva o láske k priateľovi a o hranici medzi nežnosťou a zneužívaním.

Jazva – 2007 UK

Réžia: Damien Rea

10 min., české titulky

V tomto násilníckom mini thrillere dostane muž viac, než na čo je pripravený.

Sami – 2007 ČR

Réžia: Jindřich Polák

13 min.

O potrebách, túžbach a vášňach.

Donny a Ginger – 2007 USA

Réžia: Jon Bush

10 min., české titulky

Raz v noci stretne osamelý policajt v tmavom kúte transvestitného prostitúta …

Najsmutnejší chlapec na celom svete – 2006 Kanada

Réžia: Jamie Travis

14 min., české titulky

Timothy Higgins, najsmutnejší chlapec na celom svete, sa v deň svojich deviatich narodenín chystá obesiť.

13.11.2007 – 18:30 – ZLÁ VÝCHOVA (La Mala Education) – 2004 Španielsko

Réžia: Pedro Almodóvar

Hrajú : Gael Garcia Bernal, Fele Martínez, Javier Cámara, Daniel Giménez Cacho

class, 105 min., české titulky – MN 12

Film vychádza z tridsať rokov starých, almodóvarových poznámok “La Visita”, ktoré majú do istej miery autobiografické črty.

Je rok 1960. Ignacio a Enrique vyrastajú spolu v katolíckej škole. Prežívajú hlboké priateľstvo a spolu objavujú tajomstvá vonkajšieho sveta. Najskôr len tichým svedkom ich dobrodružstiev je otec Manolo, ktorý však neskôr kruto zasiahne do ich magického sveta. Tvrdý režim katolíckej školy a bigotnosť názorov v nej silno poznačí oboch chlapcov. S otcom Manolom sa stretnú ešte dvakrát – na konci 70. rokov a v roku 1980. Tieto stretnutia sú vždy osudové, pre niekoho možno smrteľné …

13.11.2007 – 20:30 – TIK TAK USPÁVANKA (Tick Tock Lullaby) – 2007 UK

Réžia: Lisa Gornick

Hrajú : Raquel Cassidy, Lisa Gornick, Joanna Bending, William Bowry, Jake Canuso, David Lazenby, Matthew Parish, Sarah Patterson, Sam Spruell
DVD, 76 min., české titulky

Umelkyňa Sasha a jej priateľka Maya, ktorá pracuje ako advokátka a závidí heterosexuálom prirodzené počatie, sú vo filme porovnávané s niekoľkými ďalšími príbehmi o plodení detí: slobodná fotografka, ktorá chce dieťa (ale bez vzťahu) sa „peleší“ so zástupom hlúpych mladíkov, zatiaľ čo jej sestra s priateľom majú pochybnosti (problémy v sexe a dôvernostiach), keď sa snažia počať dieťa staromódnym spôsobom. Intímna spoveď Sashi a jej prívetivé neurózy sú krásne dojemné, rovnako ako jej nesmierne hlboké úvahy o láske, sexe a dôvernostiach v tomto úprimnom britskom celovečernom filme režisérky sexy romantickej komédie Milujem Ťa?, s ktorou Lisa Gornick vyhrala Mezipatra v roku 2005.

14.11.2007 – 18:30 – NIEČO ÚPLNE NOVÉ (Whole New Thing) – 2005 Kanada

Réžia: Amnon Buchbinder

Hrajú : Aaron Webber, Robert Joy, Rebecca Jenkins, Daniel MacIvor
DVD, 92 min., české titulky

Trinásťročný Emerson žije s rodičmi na zasneženom kanadskom vidieku. Rog a Kaye, bývalí hippies, sú svojmu synovi ozajstnou oporou a všetci sú si vzájomne veľmi blízki – tiež preto, že všetci trávia väčšinu času doma. Rog pracuje na projekte vývoja ekologických palív, Kaye sa stará o domácnosť a je Emersonovou domácou učiteľkou. Idylka sa však začína rúcať, keď je Emerson po rokoch domáceho vyučovania nútený prestúpiť na strednú školu. Rog je príliš zaujatý svojou prácou a Kaya si preto nájde milenca. Emerson je zrazu vo svojom dospievaní úplne sám a vytvára si vzťah k svojmu homosexuálnemu učiteľovi. Vo filme sa kladie dôraz na intímne chvíle jednotlivých aktérov.
Sledujeme napríklad Emersonove prvé vlhké sny, Kayinu neveru i sexuálne dobrodružstvá učiteľa Dona, ktorých dejiskom sú verejné záchody na odpočívadle pri diaľnici.

Na Mezipatrech 2006 film získal Cenu divákov aj Cenu hlavnej poroty.

14.11.2007 – 20:30 – PROTEUS – 2003 Kanada, Juhoafrická republika

Réžia: John Greyson, Jack Lewis

Hrajú : Rouxnet Brown, Shaun Smyth, Neil Sandilands, Kristen Thomson
DVD, 97 min., české titulky

V roku 1725 sa stretnú dvaja mladí muži pri práci vo väzenskej záhrade na Robben Island, na kolónii Kapského mesta pre trestancov. Claas Blank je bystrý khosianský trestanec, ktorý je odhodlaný utiecť za každú cenu. Rijkhaart Jacobsz je tichý holandský námorník, ktorý sedí za sodomiu. Napriek zákazu rasových a kultúrnych tabu spolu začnú mať istý pomer, ktorý žiadny z nich nedokáže popísať. Virgil Niven, škótsky botanik, ktorý sa stará o väzenskú záhradu, je svedkom ich tajného vzťahu. Tento zvláštny trojuholník príťažlivosti a potlačovania sexuálnych pudov pokračuje viac ako 10 rokov bez povšimnutia väzenských dozorcov až do doby, keď sa Niven vráti do Kapského mesta a neúmyselne zapríčiní ich skazu.

Vstupné: 70,- Sk

Rezervácia vstupeniek na tel.: 02/5927 2151

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.