V Bratislave sa rozhoria Sviečky nádeje za obete homofóbneho násilia

Občianski aktivisti a aktivistky zo združení Queer Leaders Forum, Prvého lesbického združenia Museion a Možnosti voľby v sobotu večer zapália sviečky ako symbol súcitu, úcty, nádeje a solidarity s obeťami útoku na gejsko-lesbické centrum v Tel Avive zo dňa 1. augusta 2009.

Možnosť vyjadriť svoj smútok nad tragédiou, pri ktorej neznámy útočník usmrtil dvoch mladých ľudí a viac ako desať ťažko zranil, bude mať slovenská verejnosť v sobotu 8. augusta o 19. hodine pri Pamätníku obetiam holokaustu v Bratislave.

„V tejto chvíli nie je dôležité to, ako ďaleko sa Izrael od Slovenska nachádza, ani to, na akej menšine bola táto ohavnosť spáchaná – dôležitá je realita, ktorá sa opakuje vo viacerých európskych a svetových krajinách, diktatúrach, ale i demokraciách. Táto realita je desivá a ukazuje, že akákoľvek inakosť či odlišnosť je ešte stále v 21. storočí dôvodom na vraždu, fyzický útok či diskrimináciu. A nám to nie je jedno,“ odôvodňuje spomienkové zhromaždenie Romana Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum.

Hana Fábry z Prvého lesbického združenia dodáva: “Ľudské teplo našich Sviečok nádeje má, žiaľ, vo svete množstvo ďalších adresátov. Spomenieme si aj na v dnešných dňoch zavraždených Rómov a Rómky v Maďarsku či ľudskoprávnych aktivistov a aktivistky, novinárov a novinárky z Ruska…Zoznam obetí xenofóbneho a politického násilia by nemal konca kraja. Im všetkým, rovnako ako ich blízkym, patrí naša spomienka a nádej na lepší
život.”

Aktivisti a aktivistky pozývajú ľudí, ktorým nie sú ľahostajné zničené ľudské životy, odopierané ľudské práva a hodnoty demokracie a tolerancie, aby sa zapálením sviečky – či už pri Pamätníku holokaustu alebo doma – pridali k obyvateľom a obyvateľkám Tel Avivu, Bratislavy, Budapešti, Varšavy, Viedne, Prahy a iných svetových miest, v ktorých sa svetlá podpory a solidarity rozhoria v rovnakom čase.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.