Filmový festival inakosti 2009 zaštíti Zuzana Kronerová

„Prečo som sa rozhodla podporiť tento festival? Otázka by skôr mala znieť: Prečo nie? Iný pohľad, iný názor, iné cítenie ma vždy inšpirujú, zaujímajú, obohacujú. Keby sme boli všetci rovnakí, svet by bol menej zaujímavý, menej pestrý, menej farebný – skrátka, šedivý a nudný. A možno aj horší. Inakosť posúva svet dopredu. Vitajte na Filmovom festivale inakosti.“ Zuzana Kronerová, patrónka festivalu.

Filmový festival inakosti 2009 – prehliadka filmov s gejskou a lesbickou tematikou – sa bude konať vo filmovom klube 35mm na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Festival začne v stredu 30. 9. a potrvá do nedele 4. 10. Diváci si budú môcť pozrieť v dvoch kinosálach viac než 30 celovečerných a krátkych filmov zo sedemnástich krajín sveta vrátane Slovenska.

Festival svojim patronátom zaštítila Zuzana Kronerová, ktorá odohrá Zlomatku v sprievodnom podujatí Divadla Astorka. Ďalším sprievodným podujatím bude putovný kurátorský projekt Homosexualita a umenie 1800 – 2000 v priestoroch Photoportgallery (Grösslingova 21). Festival organizuje Iniciatíva Inakosť s podporou dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Štyri programové bloky


Nové storočie
je názov programového bloku, v ktorom sa predstaví 10 dlhometrážnych a 9 krátkych filmov natočených za posledných 10 rokov, z ktorých väčšina na Slovensku zatiaľ nebola vôbec uvedená. Prinesieme úplne novinky – v medzinárodnej premiére írsky film Fur Coat and No Knickers (V kožuchu a bez nohavičiek, r. Paul Ward, 2009) z divadelného (gej)prostredia Dublinu, tohoročný kanadský hit LGBT festivalov The Baby Formula (Recept na dieťa, r. Alison Reid, 2008) o lesbickom páre, ktorý podstúpi vedecký experiment a „splodí“ svoje biologické dieťa. Téma gej-rodičovstva dominuje i vo švédskej rodinnej komédii Patrik 1,5 (r. Ella Lemhagen, 2008).

V slovenskej premiére uvedieme argentínsky thriller The Fish Child (Rybie dieťa, 2009) režisérky Lucíe Puenzo, ktorá vstúpila na pole hranej dlhometrážnej tvorby len pred dvoma rokmi a hneď si získala odbornú i laickú verejnosť svojím výnimočným debutom XXY. Dva francúzske filmy – Presque rien (Takmer nič, r. Sebastien Lifshitz, 2000) a Naissance des pieuvres (Akvabely, r. Céline Sciamma, 2007) patria k špičke svetovej kinematografie. Presque rien je príbehom prvej (gej)lásky a sklamania, Naissance des pieuvres je citlivou štúdiou pocitov tínedžeriek, ktoré prvýkrát čelia krutosti a nehe zamilovania, prvýkrát sú konfrontované s túžbou hraničiacou s posadnutosťou.

Zlatý fond (L&G kinematografie) predstaví 5 titulov, ktoré píšu dejiny gej a lesbickej kinematografie. Desert Hearts (Srdcia na púšti, r. Donna Deitch) z roku 1986 je prvý americký lesbický film, ktorý sa dostal do distribučnej siete v USA a evidoval veľmi slušnú divácku návštevnosť. Do dnešných dní patrí milostný príbeh upätej profesorky anglickej literatúry a mladej slobodomyseľnej Cay z prostredia Nevady päťdesiatych rokov 20. storočia ku kľúčovému referenčnému dielu „lesbickej kinematografie“.

Gej klasiku predstavujú tri britské snímky. Nighthawks (Nočné hľadanie, r. Ron Peck, Paul Hallam, 1978) – vôbec prvý britský film otvorene sa zaoberajúci homosexualitou, je prelomovým portrétom každodennosti muža – učiteľa, ktorý po nociach neúspešne hľadá lásku v gej kluboch. Po trinástich rokoch sa Ron Peck vrátil k svojmu kontroverznému debutu dokumentárnym filmom Nighthawks II – Strip Jack Naked (Nočné hľadanie: dohola, r. Ron Peck, 1991), aby ho v emocionálne pôsobivej autobiografickej reflexii uviedol do politického, sociálneho a osobného kontextu. Trojicu gej filmov Zlatého fondu uzatvára Stonewall (1995) Nigela Fincha, hraný film tematizujúci udalosti krvavého zásahu americkej polície proti homosexuálom z 28. júna 1969 v rovnomennom gej klube v newyorskom Greenwich Village.

Bonbónikom tohto programového bloku je uvedenie filmu jedného z najvýznamnejších maďarských režisérov Károlyho Makka Egyvmásra nézve (Iný pohľad, 1982) s Jozefom Kronerom vo vedľajšej úlohe. Približuje atmosféru neslobody, strachu a privierania očí v porevolučnom Maďarsku konca 50. rokov minulého storočia. Martýrkou tejto tragédie je politická novinárka, ktorá sa okrem odvážnych článkov previnila i tým, že sa zamilovala do svojej kolegyne.

V sekcii Teplé Slovensko uvedieme predovšetkým filmy, ktoré vznikli na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, respektíve boli natočené jej absolventmi. Nebudú chýbať ani dva filmy Viktora Csudaia – dlhometrážny debut Veľký rešpekt (2008) a stredometrážny „coming out“ film Ružový partner (2006).

A napokon Iné videnie – je v istom zmysle malý veľký programový blok; predstaví len dva filmy, ale v oboch prípadoch ide o lahôdky. Je pre ne príznačná formálna inakosť, respektíve vzdanie holdu nenaratívnej kinematografii. Dokumentárny film Derek (r. Isaac Julien, 2008) je unikátnym sprievodcom životom a tvorbou Dereka Jarmana, pričom sprievodkyňu nerobí nik iný ako Derekova dvorná herečka Tilda Swinton. Holandský titul Enter Achilles (r. Clara van Gool, 1996), tanečný film svetoznámeho zoskupenia DV8 Physical Theatre, skúma maskulinitu, presnejšie, odkrýva maskovanie a maskovanú stránku mužského sveta. Za sebavedomím vystupovaním skupinky mužov, krčmových priateľov, sa skrýva neistota, za priateľstvom boj o pozíciu a uznanie, za spoločensky vnucovanými túžbami túžby individuálne, ktoré nemajú so zažitou predstavou „správneho chlapa“ nič spoločné.

Filmy budú na festivale uvedené v pôvodnom znení s anglickými a slovenskými titulkami.

Z histórie gej a lesbických festivalov na Slovensku
Gej a lesbické filmové festivaly na Slovensku začali písať svoju históriu v roku 1995 v Tajove. Prvý  festival organizoval Filmový klub Banská Bystrica a Slovenský filmový ústav Bratislava. Bol to prvý festival svojho druhu usporiadaný vo vtedajšom východnom bloku. Festival sa neobišiel ani bez protestov verejnosti, v katolíckych kostoloch sa dokonca ozývali hlasy proti jeho usporiadaniu. V Tajove sa konal v roku 1996 aj jeho druhý ročník, oba len pre akreditovaných účastníkov, uzavretú spoločnosť na chate Lesák.
Po trojročnej prestávke sa konal festival od roku 1999 už v Bratislave (ďalšie v rokoch 2000, 2001, 2007, 2008, 2009) a bol určený širokej verejnosti. Tohtoročný festival je v poradí ôsmy.

Naše ciele
Filmový festival inakosti je zameraný na prezentáciu európskej a svetovej kinematografie s tematikou sexuálnych menšín, ktorá zobrazuje objektívnu realitu života gejov, lesbických žien, bisexuálov a transsexuálov a zároveň reflektuje historické skutočnosti, ako aj súčasnú situáciu a postavenie tejto menšiny v slovenskej spoločnosti a v zahraničí.

Festival je organizovaný skupinou dobrovoľníkov, ktorí považujú práve filmové médium a filmový festival za vhodný nástroj šírenia myšlienky otvorenej občianskej spoločnosti, v ktorej záujem o oboznámenie s inakosťou a otvorenosť voči inakosti zohráva jednu z kľúčových úloh. Cieľom festivalu je predovšetkým:
– pomáhať pri odstraňovaní marginalizácie a pri plnohodnotnej integrácii kultúry genderových minorít (gejov, lesbických žien, bisexuálov a transsexuálov) do kultúry slovenskej spoločnosti,
– posúvať pohľad väčšinovej spoločnosti smerom k pozitívnemu prijímaniu príslušníkov týchto minorít a eliminovať kultúrne stereotypy a spoločenské bariéry z myslenia heterosexuálnej väčšiny (homosexuáli nepredstavujú žiadnu hrozbu pre heterosexuálov),
– prispievať k rozširovaniu ponuky slovenského audiovizuálneho prostredia o kvalitné diela s humanistickým obsahom z domácej a svetovej produkcie akcentujúce kultúrnu rozmanitosť spoločnosti a zviditeľňujúce históriu spolužitia väčšiny s menšinou,
– podporiť trvalý rozvoj komunitného života a aktívne zapájanie príslušníkov genderových minorít do spoločenského a verejného diania vrátane odbúravania vnútorných bariér sociálneho ghetta menšiny a prispieť k spoločenskej a kultúrnej sebarealizácii jej členov,
– podporiť legálne verejné uvádzanie filmov s gej a lesbickou tematikou (kampaň Nesťahujte, príďte do kina!).

Organizátor:
Iniciatíva Inakosť, občianske združenie

Podujatie podporili:
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky • Nadačný fond Slovak Telekom
• Apollon gay club Bratislava • Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických • Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva • Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva • Veľvyslanectvo Dánskeho kráľovstva • Švédske veľvyslanectvo Bratislava • Veľvyslanectvo Fínskej republiky • Veľvyslanectvo Írskej republiky • Kultúrny inštitút Maďarskej republiky • Goethe-institut Bratislava • Art Film Fest •
Divadlo Astorka Korzo 90 • FTF VŠMU • PHOTOPORTGALLERY • Nadácia Solidarita • Informačné centrum mladých • Amnesty International

Mediálni partneri:
Žurnál • iGirls.cz • iBoys.cz • Internetové rádio ROGY • Qpeople • Klub filmových novinárov SSN

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Iniciatíva Inakosť je mimovládnou neziskovou organizáciou, ktorej hlavným cieľom je obhajoba a presadzovanie ľudských práv lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí, odhaľovanie a odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity a oslobodenie spoločnosti od homofóbie a transfóbie. Členskými organizáciami sú Queer Leaders Forum, Možnosť voľby, Nomantinels, TransFúzia a ŠK Lotosové kvety.