Správa z východu

Dnes začnem alibisticky – najmä, aby som vopred avizovala svoje prípadné divácke medzery. Formát, o ktorom chcem písať, totiž nie je moja šálka čaju. Nie som diváčka všakovakých tanečných a iných talentových súťaží, ale nie som ani z tých, čo na nich nenechajú nitku suchú.

Nebyť zámernej dehonestácie účinkujúcich porotcami, na ktorej sa pasie zrejme veľká časť diváckej obce, nebyť cielenej, mimoriadne únavnej moderátorskej žoviálnosti, nebyť povinnej jazdy ponižovania, ktoré mnohým takýmto televíznym reláciám vládne (a ktoré ja nezvládam), určite by som si ich s chuťou občas pozrela. Minimálne tie tanečné.

Český verejnoprávny tanečný program dokazuje, že sledovanosť nemusí ísť nevyhnutne ruka v ruke s tlakom na akési nízke pudy, povrchnosť a hlúposť, ktoré nám marketingoví bosovia prisudzujú všetkým bez rozdielu, mysliac si, že bez píplmetrového uniformného ošatenia sa umenie robiť jednoducho nedá. Zavadiť o nápad na tejto komerčnej pôde sa zdá byť nemožné. Alebo?

Izraelská televízia vo svojom programe (inak štandardnom tanečnom formáte) Tanec s hviezdami zaradila medzi súťažiace páry aj ženské duo. Gilli Shem Tov a Dorit Milman. “Uvedomila som si, že pri tanci ide v prvom rade o koordináciu medzi dvoma ľuďmi a o zdieľanie energií. A pretože žijem svoj život so ženou, je pre mňa tanec so ženou tá najprirodzenejšia vec,” uviedla Gilli Shem Tov pre americký časopis Advocate. Tancovať bude s Dorit Milman, profesionálnou – a zhodou okolností heterosexuálnou – tanečnicou, s ktorou sa budú pri vedení v tanci striedať.

Čítajúc o tomto nápade som si opäť uvedomila, ako je naša spoločnosť až do špiku kostí prestúpená patriarchálnymi tradíciami, ktoré už dávno strácajú svoju tvár, o zmysle ani nehovoriac. Vždy sa pousmejem, keď vidím gejov tanečníkov, ako krásne víria tanečnými parketmi so svojimi hviezdnymi kamarátkami a viem, že už nielen ja “to” vidím. Som zvedavá, kedy obdobnú správu, ako túto z Blízkeho východu, prinesiem aj z ďalekého Slovenska…

Vydané v denníku Pravda 4. novembra 2010

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.