Dúhový Pride bude v septembri

Dúhový PRIDE otvorí tohtoročnú jeseň farebným sprievodom, po prvýkrát aj s alegorickými vozmi.

Dúhový PRIDE Bratislava sa tento rok uskutoční na jeseň. V septembri, keď sa už väčšina ľudí bude pomaly lúčiť s teplým letom, zohreje ulice Bratislavy najfarebnejší a najhudobnejší sprievod: Dúhový PRIDE 2013. Organizátori a organizátorky slovenského pochodu za práva LGBTI ľudí zaznamenali za 3 roky jeho organizácie progres v komunikácii s mestom Bratislava, políciou SR, posun vo vnímaní všeobecnej spoločnosti a každoročné zvyšovanie bezpečnosti a otvorenosti podujatia.

„Posunuli sme sa. V roku 2012 sa nám podarilo prejsť bezpečne centrom Bratislavy. Atmosféra bola uvoľnená, pochod farebný a ľudia sa cítili príjemne. Tento rok by sme chceli opäť pripraviť podujatie pre všetkých, nielen pre LGBTI ľudí. Do sprievodu zapojíme alegorické vozy s hudbou, ktoré si budú určené pre našich partnerov, sponzorov a podporovateľov. Každý voz bude vyzdobený podľa chuti firmy, či iného subjektu. Týmto krokom ukazujeme, že spoločnosť sa otvára a čo bolo pred 4 rokmi nepredstaviteľné, už dnes nie je taký problém. Byť hrdý, otvorený a akceptujúci, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, farbu pleti, spoločenský status či náboženstvo je cesta, ktorú Slovensko potrebuje. Príjemnou formou budeme demonštrovať to, o čo sa snažia aj naši odporcovia: lásku k svojmu blížnemu, avšak bez hraníc, predsudkov a hodnotení,“ povedala Romana Schlesinger, hovorkyňa podujatia.

“V Európe zažívame práve teraz prelomové obdobie v spoločenskej akceptácii LGBTI ľudí. Príkladom pozitívnych zmien aj na Slovensku je, že naša vláda sa konečne začala ich postavením zaoberať a zriadila si na to poradný orgán. Je to však len začiatok dlhej cesty a na dosiahnutie nevyhnutnej spoločenskej zmeny je potrebná podpora verejnosti. Aj preto sa všetky významné slovenské LGBTI mimovládne organizácie rozhodli usporiadať Dúhový PRIDE spoločne.”

Dúhový PRIDE Bratislava je slovenským pochodom za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí. V roku 2013 ho organizujú občianske združenia Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, divadlo NoMantinels a o.z. TransFúzia. Viac informácii už čoskoro.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

Romana Schlesinger