Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2017 prináša tému viditeľnosti LGBTI ľudí

BRATISLAVA, 2. augusta 2017: Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2017 sa uskutoční 19. augusta 2017. Prináša tému viditeľnosti LGBTI ľudí v slovenskej spoločnosti. Headlinerom 7. ročníka podujatia bude skupina Puding pani Elvisovej. Výzvu na online darcovstvo v prospech podujatia podporili svojimi dielami významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci.

Už 7. ročník tradičného festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční 19. augusta 2017 od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. PRIDE je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého mesta počas ktorej sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí na Slovensku, ktorí chcú mať rovnakú šancu ako všetci ostatní udržať si zdravie, ísť si za šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú. Hlavným cieľom podujatia je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku.

Prečo je zviditeľnenie LGBTI ľudí na Slovensku tak dôležité? Naša legislatíva vôbec neuznáva páry rovnakého pohlavia a ich rodiny – neexistujú tu registrované partnerstvá a manželstvo je od roku 2014 pre tieto páry zakázané v ústave. Transrodoví ľudia sú nútení pri legálnej zmene rodu podstúpiť sterilizáciu. „Skúsenosti z posledného polstoročia hnutia za práva LGBTI ľudí v Amerike a Európe hovoria jednoznačne. Hlavným dôvodom, prečo väčšina začala akceptovať LGBTI ľudí ako rovnoprávnu súčasť spoločnosti, je že osobne spoznali LGBTI ľudí vo svojich rodinách, na pracoviskách, v školách, v susedstve, v cirkevných spoločenstvách, v športových tímoch a pod.“, zdôrazňuje hovorca Dúhového PRIDE Martin Macko. A tu máme na Slovensku obrovskú rezervu. Podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre Iniciatívu Inakosť z júna 2016 iba 35 % ľudí na Slovensku osobne pozná nejakého geja alebo lesbu. „Ohromujúce je, že aj po viac ako 26 rokoch demokracie a rozvoja občianskej spoločnosti takmer dve tretiny ľudí na Slovensku nepoznajú alebo nevedia o žiadnom gejovi alebo lesbe v ich okolí“, dodáva Macko. Rovnaký prieskum potvrdil dôležitosť osobnej skúsenosti pre zlepšenie postavenia LGBT ľudí na Slovensku, keď iba 7,6 % ľudí, ktorí majú osobnú skúsenosť s gejmi a lesbami uviedlo že bola negatívna (6,3 % skôr negatívna a len 1,3 % veľmi negatívna). Zmenu prinášajú mladí ľudia, z ktorých už takmer 60 % osobne pozná gejov a lesby.

Predsedníčka Dúhového PRIDE Diana Pruchnerovičová hovorí: „Vzhľadom na rast politického extrémizmu na Slovensku považujeme za mimoriadne dôležité, aby aj vrcholní predstavitelia štátu, mesta, spoločnosti a firemného sektora symbolicky vyjadrili politiku spájania: postoj, že aj LGBTI ľudia sú rovnoprávnou súčasťou štátu, národa, spoločnosti a miestnej komunity. Keď postavíme diskusiu o postavení LGBTI ľudí na tom, čo máme spoločné, keď namiesto rozdielov zdôrazníme hodnoty, sny a presvedčenia, ktoré nás spájajú, bude ťažké vnímať LGBTI ľudí ako „tých druhých“, „odlišných“ alebo dokonca nepriateľov „našich“ hodnôt.“

Vďaka našim partnerom a množstvu dobrovoľníkov sa nám podarilo získať nevyhnutné prostriedky na zorganizovanie takto náročného podujatia a zabezpečenie jeho bezpečnosti. Mali by stačiť na pokrytie úplne najnevyhnutejších výdavkov ale bez ďalších zdrojov by bolo podujatie nedôstojné na európsku metropolu v roku 2017. Aj preto sme zverejnili výzvu na darcovskom portáli„Online darcovstvo považujem za dobrovoľné vstupné, čím viac ľudí ho zaplatí tým kvalitnejšie podujatie zviditeľňujúce slovenskú LGBTI komunitu im vieme pripraviť“, vysvetľuje hovorkyňa Dúhového PRIDE Natália Tomeková . „Veľmi nás teší, že nás tento rok podporili významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci a venovali nám odmeny pre darcov. Ivana Šáteková sa rozhodla pre nás urobiť výšivku Slovenské mamičky pekných synov máte, Juliana Chomová darovala print Totem, Michaela Chmelíčková print z kolekcie Teleport, Andrea Kopecká svoj obraz Dočasnosť (čerešne) a Andrej Dúbravský svoj obraz Západ slnka za rohom“, dodáva Tomeková. Ivana Šáteková vysvetľuje svoju motiváciu: „Nedokážem sa zmieriť, že ešte v 21. storočí musia ľudia bojovať za svoje práva a za to, aby boli tolerovaní a akceptovaní. Už je najvyšší čas prebrať sa zo stredoveku a prijať fakt, že inakosť je prirodzenosť.“

Podujatie bude moderovať Ludwig Bagin a headlinerom bude slovenská skupina Puding pani Elvisovej. Konkrétne informácie o programe a partneroch podujatia budú obsahom druhej tlačovej správy tesne pred jeho konaním. Promo video.

Na východnom Slovensku sa aj tento rok uskutoční PRIDE Košice, ktorý 2. septembra 2017 príde s témou sebaprijatia pod heslom „Som, kto som“.

Zdroj: Dúhový Pride

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin