Fenomén Ellen

Jej tvár nemohla uniknúť pozornosti tých, ktorí majú radi tzv. sitkomy – alebo po našom komediálne seriály. Mohlo by sa zdať, že v množstve seriálov, ktorými nás zaplavujú nemecké satelitné televízne stanice, by to však bolo aj reálne. Pre tých, ktorí nemajú možnosť sledovať ich vysielanie, je nutné podotknúť, že na žiadnom slovenskom programe ešte úspešný seriál Ellen, žiaľ, nevysielali.

Aj napriek tomu, že ho v roku 1998 po piatich rokoch vysielania televízna spoločnosť ABC stiahla zo svojho programu. Prečo žiaľ? Jednoducho preto, že v ňom hrá najúspešnejšia lesbická komička všetkých čias. Ellen DeGeneres.

A nie iba to. Ellen je prvý televízny seriál v U.S.A., v ktorom hrá lesbickú rolu verejne známa lesbická herečka. Ellen rozpráva príbeh Ellen Morgan, ktorá je zamestnaná v kníhkupectve v L.A. Seriál je plný komických situácií, s ktorými sa musia slobodní mladí ľudia, Ellen a jej priatelia, potýkať vo veľkomeste. Po štyroch rokoch života seriálu 30. apríla 1997 a viac ako po roku plnom fám bola odvysielaná comingoutová epizóda, v ktorej sa Ellen zamiluje do Susan. Proces vyrovnávania sa Ellen so svojou homosexuálnou orientáciou bol veľkým momentom americkej televíznej histórie. Scény veľmi presvedčivé a dojímavé. Ale samozrejme nie bez komických situácií, napríklad keď Ellen oznamuje Susan, že je lesba, nechtiac stlačí tlačidlo mikrofónu a tak pustí túto skutočnosť do éteru letištnej haly. Autentickosť situácii dodáva práve Ellen DeGeneres, ktorá dôverne pozná to, čo Ellen prežíva. A dnes už nie iba Ellen, ale aj celá televízna divácka obec. Nebolo jedinej talkshow či bulvárneho magazínu, v ktorom by sa k tejto téme Ellen DeGeneres v tom čase nebola vyjadrila.

Vďaka tejto epizóde konečne získal seriál po mnohých nomináciách cenu Emmy a Peabody Award a jeho sledovanosť stúpla o 22 percent. Navyše ju sledovalo neuveriteľných 42 miliónov divákov. „Bola to dôležitá kapitola môjho života, a napriek tomu, že som sklamaná, že bol seriál zrušený, teším sa na zmenu,“ vyznala sa v rozhovore pre Daily Variet. “Pozrite si ma v mojom novom seriáli Two Girls, a Horse and Some Wine Coolers,“ ktorý začala ABC vysielať v marci 1998.

Hrboľatá comingoutová cesta

Proces, ktorý doviedol seriál Ellen až k spomínanej epizóde comingoutu hlavnej postavy, kráčal dlhú dobu po hrboľatej ceste. Táto idea skrsla v hlave samej Ellen DeGeneres. Jej vlastný verejný comingout sa datuje do roku 1996. „Chodila som v tom čase na terapiu a precítila som bolesť, akú som dovtedy nepoznala. Uvedomila som si, že jej pôvodcom je konštantný strach z odhalenia, tak som sa rozhodla vyrukovať s tým von.“

V júni 1996 sa DeGeneres stretla s autormi seriálu, aby naplánovali koncepciu štvrtej sezóny. Jonathan Stark, Tracy Newman, autori Ellen: „Prvý raz sme počuli o jej zámere na párty, ktorú zorganizovala prekvapivo doma u seba, čo bolo dosť neobvyklé, nevedeli sme dovtedy ani kde, ani ako žije. Všetci sme sedeli dookola, keď tu zrazu povedala – chcem, aby moja postava vyšla von. Boli sme takí rozrušení, že sme boli ihneď schopní zahryznúť sa do toho. Od počiatku bola táto informácia tajná. Dokonca aj ľuďom zo štúdia mala ostať utajená.“ DeGeneres nastúpila sériu stretnutí s Disney Television, vlastníkmi seriálu a ABC, spoločnosťou, ktorá ho vysielala. „Ďalším krokom bolo presvedčiť vlastníka seriálu, boli to veľmi tajné stretnutia, nik sa nesmel o nich dozvedieť.“ Počas jedného z nich sa snažila Ellen o danom probléme vtipkovať, ale nakoniec sa rozplakala. „Mať 37 rokov a cítiť taký pocit strachu, že ma nikto nebude mať rád, keď zistia, že som lesba, je to dosť emotívne na to, aby človek vybuchol. Nemyslím si však, že by môj plač pomohol.

Reakcia prezidenta Disney Television bola iba, to by mohlo byť vtipné, výborná epizóda. Či si však uvedomujeme, že seriál počnúc tým bodom bude seriálom o lesbizme. A je na zváženie, či chce národ pozerať každý deň takýto typ seriálu. Jednoducho vôbec nepochopili náš zámer.“

Comingoutová epizóda dostala tajný názov „puppy epizode“ pre utajenie v štúdiu. V septembri 1996 začali hollywoodski reportéri písať, že Ellen chystá v seriáli comingout. „Niekto to vypustil von, do dnes neviem kto. Keď sa to prevalilo, všetci sa zbláznili.“ Neveriacky krúti hlavou DeGeneres. Autori seriálu boli obvinení Disney Television, že prezradili tajomstvo. Začalo sa niečo ako lov na líšku. ABC a Disney TV odmietli komentovať špekulácie a dohady médií. Církev začala atakovať Disney Television.

Na ich adresu začali prichádzať výhražné listy. „Začal som mať strach o Ellen, tam vonku je čudný svet a je mnoho ľudí, ktorí sú schopní reagovať neprimerane, keď s niečím nesúhlasia,“ spomína jej brat Vance. „Zrazu sme mali strach, že keď sa ľudia dozvedia, že chceme vyjsť s takýmto scenárom, že nás radšej zabijú, aby nikdy nevznikol,“ dodávajú autori Jonathon Stark a Tracy Newman. Aj napriek tejto šialenej situácii začalo ABC v septembri 1996 vysielať štvrtú sériu seriálu bez toho, aby bolo rozhodnuté o realizácii „puppy“ epizódy.

Spí postava Ellen vôbec s mužmi? Ale iste, ak sú dostatočne ženskí…

Autori tak či tak už robili narážky na prípadnú homosexualitu Ellen. Išlo len o to, že pokiaľ nezrealizujú jej commingout, ostane seriál v polohe, v ktorej diváci nebudú Ellen brať vážne. Americký divák bol zvyknutý na to, že sitkomy využívali homosexualitu ako ľahký terč nesmierneho pobavenia. A tak sa diváci v tomto duchu štyri roky bavili na Ellen. „Hneď v prvej epizóde štvrtej série som sa sprchovala a spievala som si pesničku – cítim sa pekná, ó tak pekná, cítim sa pekná a vtipná – a ďalšie slovo je v tejto známej pesničke samozrejme gay. Rozhodli sme sa, že budeme od tej chvíle robiť narážky na homosexualitu Ellen pri každej príležitosti.“ Pokiaľ ABC a Disney váhali o comingoute Ellen, vložili sa do problému homosexuálni aktivisti prostredníctvom internetu.

„Celý rok sme čakali od Disney TV na zelenú. Ale nedočkali sme sa.“ Podotýka DeGeneres rozhorčene. Dean Valentine, prezident Disney TV jej oponuje: „Ellen bola veľmi čudný patrón, bola to vhodná postava na comingout, ale bol to aj veľký risk, že sa DeGeneres stane nezamestnateľnou.“ „Ja viem, každý v tomto biznise chce byť obľúbený. Aby som prežila, musím byť obľúbená, som od tohto stavu závislá. Je to pekný risk, povedať len tak, som lesba, bez strachu zo smrti.“ DeGeneres však mohla smerovanie postavy Ellen ovplyvňovať aj mimo seriálu a jeho scenára. A robila to asi rada. Možno aj na prieky nerozhodnému Disney TV, ktoré ju už naozaj štvalo. Ťažké bolo zabrániť jej veľkej popularite a pravidelnému pozývaniu do obľúbených amerických zábavných show, v ktorých dialógy typu: „Spí postava Ellen vôbec s mužmi? Ale iste, ak sú dostatočne ženskí,“ neboli výnimkou. Samozrejme, že sa jej to vrátilo späť v podobe tvrdení, že to robí len preto, aby zdvihla sledovanosť seriálu.

V januári 1997 začali DeGeneres a tvorcovia seriálu pracovať na „puppy“ epizóde. „Boli sme nervózni a nerozhodní, čoho dôsledkom bolo mnoho rôznych verzií comingoutu. Každú noc sme popísali stohy papiera. Keď už bolo epizóde požehnané, scenár bol vytlačený na špeciálny papier, ktorý sa nedá okopírovať, bezpečnostné opatrenia boli vážne prísne. Keď sa dostal scenár k riaditeľovi Disney TV, ten iba skonštatoval, nenávidím to! Predpokladáme, že v omnoho tvrdšej forme.“ V tejto epizóde mali hrať nové tváre. A neboli to menšie hviezdy ako Laura Dern či Oprah Winfrey. „Prvýkrát som stretla Lauru na mojej narodeninovej párty. Hneď sme si sadli. Máme rovnaký zmysel pre humor. A tak som ju zavolala a poprosila ju, aby zobrala tú rolu.“ „Najťažšia scéna bola tá, v ktorej Ellen hovorí Susan, že je lesba.

Robili sme tú scénu niekoľkokrát a DeGeneres skončila vždy v slzách. Pozerala som sa jej do očí a cítila som, ako sa začala celá chvieť pred momentom, ako mala zo seba vypustiť to, čo postava ukrývala toľko rokov. Vyvolávalo to v nej asi pocity prežívané počas vlastného comingoutu,“ spomína Laura. „Keď do štúdia dorazila Oprah Winfrey, ktorá sa zhostila úlohy terapeutky Ellen, pustili sme jej, čo sme doposiaľ natočili a tá nás prekvapila svojou reakciou. Nemôžem uveriť tomu, čo ste urobili, je to tak fantastické! Ďakujem, že ste mi dovolili byť toho súčasťou. Každý, kto bol v tú noc v štúdiu, vedel, že sa udialo niečo veľkolepé. Chodila som dookola ako niekto, kto sa znova narodil,“ dodáva DeGeneres.

„Pokým nebudem schopná verejne preukázať náklonnosť k mojej partnerke, ako môžem potom tvrdiť, že som vyrovnaná s tým, že som lesba?“

V čase, keď bola „puppy“ epizóda v strižni, stretla Ellen DeGeneres Anne Heche. Pre celý filmový svet predstaviteľku úspešnej heterosexuálnej hollywoodskej hviezdy. O to šokujúcejšie boli správy z Hollywoodu. Tieto dve ženy utvorili nerozlučný pár. „Bola Oscarová noc. Rozhliadala som sa po sále a zrazu som zbadala anjela. Všetko v sále doslova zmizlo.“ Anne preciťovala situáciu podobne. „Celé moje telo bolo zrazu ľahké ako vánok, celá sála sa prepadla v tme. Okrem jasného svetla Ellen.“ Ellen pokračuje. „A zrazu som si uvedomila, že stojí predo mnou a predstavuje sa mi. Skončili sme u mňa doma a po strávenej noci mi Anne povedala, že ma miluje. Usmiala som sa a zakontrovala. V tom prípade by si si ma mala zobrať,“ baví sa na spomienkach DeGeneres. Ešte pred tým, ako bola odvysielaná „puppy“ epizóda, vyšli Ellen s Anne so svojim vzťahom na verejnosť.

Keď sa objavila Ellen s Anne ruka v ruke na premiére filmu Volcano, strhlo sa mediálne šialenstvo. „Nikdy pred tým som na verejnosti neprejavovala náklonnosť k žiadnej zo svojich predošlých partneriek. Anne to však urobila úplne prirodzene, chytila mi ruku a tak sme išli dolu ulicou, ja som sa ale cítila veľmi nepohodlne, nie iba kvôli sebe, ale aj kvôli ľuďom. Mala som pocit, že ich uvádzam svojim správaním do rozpakov. A vtedy som si vlastne uvedomila, že sa stále hanbím za to, čo som. Pokým nebudem schopná verejne preukázať náklonnosť k mojej partnerke, ako môžem potom tvrdiť, že som vyrovnaná s tým, že som lesba? Ich vzťah sa stal najverejnejším lesbickým vzťahom v histórii Hollywoodu vôbec. Neobišla sa bez nich žiadna párty, premiéra, či dobročinná akcia. Všetko sa samozrejme dialo za prítomnosti reportérov a fotografov. A tieto fotografie obleteli vždy celý svet. Vrcholom všetkého bolo ich pozvanie ako páru na večeru do Bieleho domu a ich fotka s Billom Clintonom. Na tejto fotografii má Anne svoju ruku okolo ramien Ellen. Dosť odvážne a zároveň postačujúco na pohoršenie homofóbnych platičov daní. Svoj vzťah mali v úmysle spečatiť svadobným obradom, vďaka čomu bojovali za legalizovanie homosexuálnych manželstiev. The Ellen Show Ako to však v Hollywoode býva, máloktorý vzťah, praný takýmto spôsobom na verejnosti, má dlhodobú trvanlivosť. Po tri a pol roku sa ich vzťah rozpadol. Medzitým sa úspešný seriál Ellen dostal z vysielania ABC a DeGeneres prešla k novej vysielacej stanici CBS, na ktorej žne od septembra 2001 úspech nový seriál The Ellen Show, v ktorom hrá úspešnú počítačovú expertku vracajúcu sa z veľkomesta do svojho rodiska. Predbežný plán CBS bolo odvysielať 22 dielov seriálu. Prvé diely boli odvysielané v neatraktívnom vysielacom čase, seriál sa však vďaka popularite Ellen DeGeneres veľmi rýchlo dostal do hlavného programu a získal 6,5 milióna divákov.

Píše sa však rok 2002 a hneď na jeho začiatku sa objavili chýry, že CBS uvažuje o zastavení vysielania seriálu. Na jeho miesto zvažuje pre Ellen novú „Talk Show“. Treba podotknúť, že DeGeneres nie je iba herečkou komediálnych seriálov. V deväťdesiatych rokoch natočila aj zopár filmov. Medzi inými The Love Letter, Goodbuy Love, Mr. Wrong, Doctor Doolittle či Edtv. V roku 2000 vznikol v produkcii HBO (nám najbližší) poviedkový lesbický film Keby steny mohli hovoriť 2. Réžie tretieho, komického príbehu, sa nezhostil nik iný ako bývalá partnerka Ellen Anne Heche. Príbeh o „zložitosti otehotnenia“ jednej z lesbického páru stvárnila Ellen v tandeme so Sharon Stone. A že v ňom boli obe fantastické, netreba azda ani dodávať. Tento film je bežne dostupný v slovenských videopožičovniach.

V rokoch 1994 a 2001 usporiadatelia udeľovania cien Emmy ponúkli Ellen DeGeneres moderovanie slávnostného večera. Potom, v roku 2001, sa objavili aj takéto výroky v médiách: „Hurónsky smiech zalial sálu, keď Ellen vošla na pódium v kostýme labute, ktorú prevažná väčšina obecenstva vnímala skôr ako kostým škaredého káčatka.“ Určite ste už videli Whoopi Goldberg v roli moderátorky udeľovania cien Oscara, ktorá je ochotná navliecť sa do hocičoho, len aby sa obecenstvo zadúšalo smiechom. Tak takto nejako si predstavujem v tejto roli na pódiu Ellen DeGeneres.

Moderátorstvo si však nevyskúšala iba dvakrát. V rokoch 1995 a 1996 moderovala udeľovanie Grammy Awards a v roku 1994 First Annual VH-1 Honors. Početné nominácie a ocenenia sa zdajú v jej prípade tiež samozrejmosťou. Už v roku 1982 bola vyhlásená za najkomediálnejšiu osobnosť v Amerike. Po získaní ceny Emmy „najlepšia herečka v komediálnej roli“ v roku 1994 bola na ňu nominovaná ešte v rokoch 1995 – 1998. V rokoch 1991 a 1994 získala American Comedy Award a v roku 1998 Golden Satellite. Pri jej profesii sa zväčša uvádzajú tri slová.

Spisovateľka, herečka, komička. Jej kniha My Point….and I Do Have One sa stala bestsellerom. Komediálny talent nemá v génoch v rodine DeGeneres iba Ellen. Jej jediný a starší brat Vance DeGeneres je komik a televízny autor seriálov. V detstve Ellen sa stretávame opäť s často opakovaným modelom. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa narodila v Metaire, niektoré že v New Orleans, v štáte Lousiana. Jej otec Elliott opustil rodinu, aby si založil ďalšiu a tak má Ellen dve nevlastné sestry. Podľa jej tvrdenia potom, ako zverejnila svoju homosexuálnu orientáciu, ju jej macocha s otcom nevpustia do ich domu, aby nemala zlý vplyv na ich dcéry. Vyrastala so svojou matkou Betty a bratom Vancom. Betty však našťastie pre Ellen svoju dcéru nezatracuje, naopak podporuje. V roku 1997 sa stala prvou heterosexuálnou hovorkyňou kampane za ľudské práva v projekte comingoutu, bojujúceho proti homofóbii. Ellen navštevovala High School v Atlante a menej ako mesiac Univerzitu v New Orleans. Jej prvý komický výstup sa uskutočnil v komediálnom klube v New Orleans, a spočíval v konzumácii hamburgera s hranolčekmi a šejkom. Pre tých, ktorí čo to o DeGeneres vedia, je to možno zarážajúce, keďže sa hlási k vegetariánstvu. Ellen je hlavne hviezdou americkej televízie, jej seriálov a početných talkshow a tá je európskemu divákovi nedostupná. Pokiaľ jeden z jej úspešných seriálov nezakotví v našich televíznych vodách alebo sa neobjaví v ďalšom filme, ostane jej geniálne herectvo slovenskému divákovi naďalej utajené. A to je veľká škoda…

Zuzana Lánghová

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

Zuzana Lánghová

Posledné príspevky od Zuzana Lánghová (zobraziť všetko)