Homosexuáli majú školu

V New Yorku otvorili prvú strednú školu pre gayov, lesbičky, bisexuálov, transsexuálov aj tých, ktorí si svojou orientáciou nie sú istí. Dvadsaťpäť rokov po zavraždení aktivistu za práva gayov Harveyho Milka v San Franciscu majú homosexuáli v New Yorku vlastnú školu. Vznikla na základe iniciatívy občianskeho združenia Hetrick- -Martin Institute, po dohode zástupcov ministerstva školstva a predstaviteľov mesta New York. Zriadenie Harvey Milk High School stálo tri milióny dolárov, navštevuje ju prvých sto homosexuálne orientovaných študentov a polemiky okolo nej neutíchajú. Konzervatívci dostávajú hysterické záchvaty pri predstave, kam až sa to prudérna Amerika rúti. Demokrati naopak spokojne chvália vlastnú vynachádzavosť, pokrokovosť a toleranciu. A homosexuáli? Tí si pre zmenu nie sú až takí istí. Hoci…

Gay ako nadávka
Americké prieskumy verejnej mienky sa doslova predbiehajú v štatistikách o ohrození gayov a lesbičiek v školách. Spolužiaci aj pedagógovia im dávajú pocítiť odlišnosť, slová gay alebo lesbička sa používajú ako nadávka. Keďže individualita a sloboda prejavu sú hodnoty, na ktorých si Amerika odjakživa zakladala, muselo sa hľadať riešenie postavenia inak sexuálne orientovanej menšiny. Od čias Harveyho Milka sa v USA začali formovať prvé oficiálne homosexuálne skupiny lobujúce za lepšie podmienky pre svojich členov aj tých, čo nemali odvahu pridať sa k nim. V roku 1984 vedenie školy na Astor Place v New Yorku vytvorilo dve triedy určené len pre gayov a lesbičky. O necelých 20 rokov sa zrodila Harvey Milk High School, prvá vzdelávacia inštitúcia pre homosexuálov na svete.

Za aj proti
Starosta mesta New York Michael Bloomberg vyhlásil, že škola poskytne homosexuálnym študentom vzdelanie a zaručí ich bezpečnosť. Zástupcovia Hetrick-Martin Institute tiež potvrdili, že bude miestom, kde sa niet čoho obávať. Podľa demokratov je tento krok prejavom sympatií voči homosexuálom. Konzervatívci na čele s ostrovtipným Mikom Longom však považujú zriadenie školy za plytvanie peniazmi daňových poplatníkov a ďalší dôvod, prečo New York pociťuje nedostatok finančných prostriedkov. Psychológovia polemizujú, či mladí ľudia pri rozhodovaní o štúdiu vôbec vedia, či ich viac baví klavír alebo volejbal. Keďže odpoveď je zvyčajne záporná, ako si potom môžu byť istí svojou sexuálnou orientáciou? Pre ďalších je Harvey Milk High School návratom ku segregácii. Pre úplnú dokonalosť ju už len stačí doplniť osobitnými autobusmi, obchodmi a reštauráciami. Za “onálepkovanie” študentov homosexualitou si už Harvey Milk vyslúžila prezývku “nudistický” inštitút. Podľa jedinej pečiatky školy sa totiž každý dovtípi, že nie ste heterosexuálom, prípadne máte v tomto smere dilemu.

Veľké nádeje
Bývalý maklér z Wall Street a čerstvý riaditeľ kontroverznej vzdelávacej inštitúcie William Salzman má s Harvey Milk veľké plány. Sľubuje, že deväťdesiatpäť percent študentov skončí na univerzitách a od septembra budúceho roka sa počet prijatých uchádzačov zvýši o vyše polovicu. Stredná škola bude orientovaná na anglický jazyk, matematiku, počítačové technológie, umenie a dokonca aj gastronómiu. “Vytvoríme model pre Ameriku a možno aj pre celý svet!” vyhlásil na záver svojho euforického úvodného príhovoru.

Akcia a reakcia
Otvorenie školy pre homosexuálov bolo tým najlepším dôvodom na spustenie americkej megadiskusie. Na svoje si prišli televízia, rádio a hlavne internet. Výsledok? Latinskoamerická skupina podala žalobu na mesto New York za diskrimináciu Hispáncov a tiež požaduje vlastné vzdelávacie zariadenie.

Prvý homosexuálny politik
Gay Harvey Milk sa v roku 1972 presťahoval do San Francisca. A dôvod? Vraj ho v newyorskom Central Parku pravidelne zatýkali, lebo sa tam prechádzal bez trička. V mekke homosexuálov začal otvorene bojovať za svoje práva. V tom čase totiž gayov a lesbičky bežne prepúšťali zo zamestnania, uväzňovali za prejavy náklonnosti na verejnosti a spoločnosť ich ledva trpela. V roku 1977 Harvey Milk na štvrtý pokus vyhral vo voľbách do sanfranciskej mestskej rady a stal sa prvým politikom na svete, ktorý sa netajil homosexualitou a dokonca na nej postavil svoj program. Aktívny poslanec pripravil množstvo zákonov, ktoré pomohli gayom a lesbičkám získať status rovnocennosti. Po jedenástich úspešných mesiacoch v úrade Milka zastrelil bývalý kolega Dan White. Na Whita si dnes už nikto nepamätá, no Milkovi homosexuáli doteraz ďakujú za možnosť uplatniť sa.

Slávna komunita
Homosexuálov nájdeme aj medzi umelcami či športovcami. Spomenúť stačí hudobníkov Eltona Johna a Freddieho Mercuryho, tenistku Martinu Navrátilovú alebo herca Rupperta Evereta. Módnemu svetu odjakživa dominujú gayovia, napríklad Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Tom Ford, Jean Paul Gaultier či už nežijúce hviezdy Gianni Versace a Moschino. Prípadmi známymi z dejín sú starogrécka poetka Sapfó, filozof Platón, hudobný skladateľ Čajkovský, spisovateľ Oscar Wilde, prekliati básnici či maliarska legenda Frida Kahlo.

“Čerství” prváci na Harvey Milk High School pripravili zoznam desiatich dôvodov, prečo je výhra byť gayom:
– Netrápi vás, že Cameron Diaz nie je voľná.
– Chápete, že kravata sa k maskáčom nehodí.
– Môžete si holiť viac ako len tvár.
– Solárium vymysleli len kvôli vám.
– Nemusíte sa hanbiť spievať na karaoke.
– Nemusíte klamať, že sa vám páčil Terminátor.
– Viete, čo je to pôžitok z nakupovania.
– Nemusíte vypiť desať pív na posedenie, aby ste si dokázali, aký ste chlap.
– Ste jediný z triedy, kto na stretnutí po pätnástich rokoch vyzerá lepšie ako počas školy.
– Nikdy nebudete musieť počúvať matku ponosovať sa na vašu manželku.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin