el be fest, 17.- 19. septembra 2004, Bratislava alebo post-festivalové ňjús

Výstava 4 Play
Festival otvorila vernisáž výstavy 4 play v galéria Displej, ktorá je súčasťou A4 nultého priestoru hostiaceho el be fest. Na výstave ste mali možnosť vidieť diela Anny Daučíkovej, Evy Filovej, Nory Ružičkovej a Veroniky Šramatiovej, ktoré sme predstavili v minulom čísle A4 (nájdete ju na www.altera.sk).

Zámerom výstavy nebolo vystavovať “lesbické” umenie alebo “lesbickosť” autoriek, ale ich diela otvárajúce priestor pre rôzne interpretácie. Tí, ktorí prišli, mohli posúdiť samy/sami. Autorkami koncepcie výstavy boli Barbi, Silvia a Žeňa.

Súťaž o antidiskriminačný plagát

Hneď vo vstupnej hale V-klubu (ako sa v minulosti nazýval A4 nultý priestor) si návštevníčky a návštevníci mohli pozrieť návrhy plagátov, ktoré prišli do súťaže o najlepší plagát s antidiskriminačnou tematikou. Spomedzi 36 návrhov, ktoré zaslalo 17 jednotlivcov resp. kreatívnych štúdií vybrala odborná porota tri najlepšie návrhy, ktoré v piatok oficiálne predstavila Marianna Šípošová. Finančné a vecné ceny víťazkám a víťazom spolu s ňou odovzdala v mene sponzora Optiky Individual Denisa Vološčuková (PR manažérka). Prvú cenu si odnieslo štúdio 2create s návrhom plagátu Rovnaký život. Druhú cenu získala Katarína Krajčovičová zo štúdia INAK za návrh plagátu Láska je láska. Tretiu cenu udelila porota Viere Kolibskej za návrh Lekárska správa – nález. Špeciálnu cenu Altery sme udelili Monike Kompaníkovej za plagát Gendertester. Víťazné návrhy (okrem ceny Altery) vytlačené na plagátoch a pohľadniciach si mohli návštevníčky a návštevníci festivalu odniesť domov. Plagáty a pohľadnice sa čoskoro objavia po celom Slovensku v rámci antidiskriminačnej kampane, ktorá zavŕši celý projekt.

Brožúrka – Ako čeliť diskriminácii

Súčasťou projektu bolo aj vydanie brožúrky akéhosi praktického sprievodcu v prípadoch diskriminácie, nielen ale najmä pre príslušníkov sexuálnych menšín. Antidiskriminačnú legislatívu na Slovensku ako aj samotnú Brožúrku predstavili v piatkovej panelovej diskusii Marianna Šípošová z Altery a právničky Zuzana Dlugošová a Jana Debrecéniová z Nadácie Občan a demokracia. Príspevky sa stretli s veľkým záujmom zúčastnených a z publika prichádzali aj praktické otázky na zabezpečenie práv partnerov rovnakého pohlavia, ako napr. právo na zdravotné informácie v prípade hospitálizácie partnerky, resp. partnera, či ako zabezpečiť spoločné vlastníctvo majetku a jeho dedenie. Brožúrka bola počas festivalu k voľne dispozícii a v prípade, že máte o ňu záujem, môžete si ju prísť zobrať aj priamo do Altery.

Kniha Lesby-by-by – Aspekty politiky identít

Po doobedných prednáškach v sobotu nás prišli na festival pozdraviť Gertruda Stein a Alice B. Toklas alias aspektáčky Ľuba Kobová a Jana Cviková (na obrázku; foto: Hana Fábry). Predstavili nám najnovšiu publikáciu z komôrky jedinečného (a jediného) slovenského feministického vydavateľstva Aspekt. Témy, ktoré prináša táto antológia lesbickej existencie „v procese“ sme vám stručne načrtli v minulej A4-ke . Ak niektoré z vás prišli o jedinečné čítanie úryvkov z tejto knihy v podaní Hany Mikuličkovej, ušla im pravdepodobne aj skvelá príležitosť zakúpiť si viaceré aspekťácke knižky vrátane LESBY BY BY za špeciálne (a veľmi výhodné) festivalové ceny – len pre el be fest ako pozornosť od Aspektu. Nemusíte si však ihneď namieriť hlavu o najbližší múr – pre tie menej majetnejšie je tu v plnom nasadení Alterácka knižnica, v ktorej Vám milerády požičiame akúkoľvek knižku z našej zbierky podľa vašej chute.

Návšteva z Budapešti – Katrin Kremmler

Festival prišla osobne podporiť aj Katrin Kremmler, filmová tvorkyňa a spisovateľka pôvodom z Nemecka a v súčasnosti pôsobiaca v Budapešti. Jej profil sme priniesli v septembrovej A4-ke. Priamo na festivale predstavila filmy z produkcie Budapeštianskeho lesbického filmového komitétu: Ružová fretka, Kráčajúci Kowboj, Tanečná škola Eklektika a Nemilosrdná žena s bojovým psom (z ktorých prvé dva aj sama režírovala). Okrem toho ste mali možnosť položiť Katrin otázky aj počas panelovej diskusie Lesby v umení v sobotu večer, kde spoločne s Lenkou Krištofovou, Adamom Vojtekom, Janou Štěpánovou a moderátorkami Barbi a Silviou diskutovali o autorskej subjektivite, identite a politickej angažovanosti lesbického umenia. Ak Vám filmy unikli a rady/radi by ste ich ešte videli, nemusíte vešať hlavu. Ich kópie máme k dispozícii v L/B archíve Altery a v budúcnosti ich plánujeme opäť uviesť v rámci pravidelných alteráckych filmových večerov.

Performance Maroša Rovňáka

V sobotu ste mali možnosť stretnúť sa s vynikajúcim performérom a výtvarníkom Marošom Rovňákom. Na festivale sa prezentoval impozantným performance Mater fornicationum, čo v preklade z latinčiny znamená Matka neviestok. Obradným hlasom prednášal striedavo v latinčine a v angličtine text, ktorý, ako hovorí Maroš, “akoby bol šitý na cirkev ako inštitúciu, ktorej dejiny sú dejinami zápasu o moc a prelievania krvi, od ktorej sa nikdy neočistí”. Celkový obraz performance dokreslený nielen výrazným Marošovým hlasom a impresívnym zvukovým pozadím ale najmä podtrhnutý silnou emocionálnou vizualitou, vyvolal mnohé otázky a zanechal silný dojem u mnohých návštevníkov a návštevníčok festivalu. O performance sa diskutovalo v zákulisí festivalu ešte aj na druhý deň.

Festivalová latino dance party

Ak ste náhodou počas festivalu získali dojem, že festival bol ladený príliš vážne, sobotná tanečná párty vás mala vyviesť z omylu. Túto skvelú tanečnú párty s Dee Jay Peleonerou v štýle latino, ako aj s animátorom, ktorý nás prišiel naučiť najžhavejšie latinskoamerické tance, pre Vás zabezpečila Žeňa. Vykročiť na parket s animátorom sa však odhodlalo iba zopár odvážnych žien a mužov, ktorým nechýbal zmysel pre rytmus, ale najmä pre zábavu. Odmenou im bol potlesk tých menej odvážnych skrývajúcich sa prítmí publika. Po programe mnohí predčasne zakotvili v bare, čo nám bolo trochu ľúto. Napriek tomu párty zaujala zopár vášnivých párov ako aj sólistiek a sólistov, ktorí si právom užívali priestranný tanečný parket. Ako sa hovorí “Kto zaváha, ne….” Nabudúce snáď bude na parkete trochu dusnejšie, alebo sa uspokojíme s tým, čo máme a prestaneme sa sťažovať na teplé tanečné podniky (až 2 ks), ktoré vraj mnohým nevyhovujú hudbou, atmosférou a/alebo cenami.

Nedeľa

Záverečný deň festivalu patril Jane Štepánovej, Věre Sokolovej a Hane Fábry v panelovej diskusii Komunita včera a dnes, ktorú poctilo návštevou niekoľko skalných návštevníčok festivalu. Napriek komornejšej atmosfére prinieslo porovnanie českej a slovenskej scény niekoľko zaujímavých momentov akými bolo napr. zamyslenie sa nad prepojením feministického a lesbického, či spoluprácou gejských a lesbických komunít v oboch krajinách. Záver celého festivalu patril športu. Tenisový turnaj vyhrala Marianna, česť patrí všetkým ostatným 9 súperkám. Futbalový zápas k večeru doladil celkovú pohodovú atmosféru festivalu. Tentokrát sa futbalové maniačky predviedli v doposiaľ najväčšom počte. Víťazný tím spoločne s porazenými oslávili zápas v neďalekom futbalpube, kde sa dohodli na ďalšom osude futbalových hrátok počas jesene. (info nájdeš na www.lesba.sk alebo www.altera.sk).

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.