Lesbický piatok v Košiciach

Dňa 1. 10. 2004 sa o 19. hodine v podniku Madrid na Vrátnej ulici v Košiciach uskutočnilo stretnutie lesbických žien. Bolo nás vyše desať a niektoré z nás sa v tento deň prvýkrát ocitli v teplej spoločnosti.

K dispozícii bola útulná miestnosť pod strechou vybavená videom a hlavne dostatočným miestom pre nás všetky. Program tvorili rozhovory o budúcich plánoch, i o tom, čo sa už v rámci východoslovenskej i nevýchodoslovenskej lesbickej a gayskej komunity stalo. Návštevu prijal aj Dušan z Habu, ktorý nám v krátkosti predstavil činnosť Habu, časopis Homopyrín a hlavne, čo nám ponúkol, je spolupráca s nami lesbami.

Ale pekne od začiatku…

Potom, čo sa každá z nás krátko predstavila, zhrnuli sme v krátkosti históriu a dnešnú podobu lesbických aktivít na Slovensku, porozprávali sme sa o našich túžbach a snoch ohľadom východoslovenskej teplej budúcnosti… ,,Koľkokrát do mesiaca sa budeme stretávať? V ktoré dni? Aký bude obsah týchto stretnutí? Chceme prežiť spoločného Silvestra?“

Potom nám Táňa s asistenciou Marcely porozprávala o El be feste, ktorý sa prednedávnom (17.-19.9.2004) uskutočnil v Bratislave. So sebou priniesli brožúrky, víťazné antidiskriminačné plagáty, nálepky a aj slávnu knihu Lesby-by-by, na ktorej podrobnejšiu prezentáciu však žiaľ nezostal čas (možno nabudúce). Viaceré z dievčat a žien, ale aj prítomní chlap(c)i prejavili záujem navštíviť El be fest na budúci rok (všetky pevne veríme, že sa uskutoční). Najväčším dôvodom, prečo sa nezúčastnili tento rok, bol ten, že neboli o ňom včas informovaní. Škoda. Veríme, že tok informácií bude prúdiť bez zábran už aj smerom na východ, rovnako ako i z východu do celého Slovenska.

Debaty sa potom začali uberať rôznymi až priam neuveriteľnými smermi. Témy ako cirkev, politika na Slovensku, rómska menšina (jedna z otázok bola aj tá, nakoľko je táto menšina porovnateľná s našou – rozdiel určite vidím aspoň v tom, že rómska menšina je aspoň akceptovaná ako menšina, zatiaľ čo my pre potešenie iných a možno aj niektorých z nás zostávame neviditeľné/ní), význam histórie a odzneli aj životné príbehy niektorých z nás.

Rozhovory boli veľmi rozmanité nielen vzhľadom na témy, ale aj na náladu, ktorá v miestnosti panovala. Odišli sme, až keď sme odísť museli, t.j. okoko 1:00 v noci, kedy už košický gay friendly podnik zatvárali. Je to dôkazom toho, že aj keď je každá z nás lesieb a bisexuálok odlišná, s inými názormi na svet a spoločnosť, máme si čo povedať a hlavné je, že si aj niečo povedať chceme – spája nás predsa len veľká a podstatná časť našej identity.

Verím, že Táňa (z Altery) a Jana (Podisea) opäť zorganizujú podobné posedenie a dúfam, že čoskoro! Na záver ešte blahoželáme všetkým tým, ktoré nabrali odvahu a spravili prvý krok smerom k teplej komunite! Uvidíme vás rady znova aj na ďalších akciách. Určite prídťe!

V prípade, že máte chuť zúčastniť sa stretnutí na východe Slovenska, kontaktujte Táňu na tel. č. 0903 62 94 62 alebo cez e-mail: alteravychod@centrum.sk.

Marcela

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.