Literárne revy Dada Nagya s Uršuľou Kovalyk


Včera sa v kníhkupectve Pištek uskutočnil jeden z literárnych “revov” Dada Nagya, tentokrát s “aspektovskou” autorkou Ursuľou Kovalyk (na fotografii v strede; fotos: Darina Zaicová, Hana Fábry).

Nie som stálou návštevníčkou týchto podujatí, ale viem, že kde je Uršuľa Kovalyk, alebo nejaká iná zaujímavá žena, ktorá má častokrát aj niečo dočinenia s Aspektom, stojí to za to.

Uršuľa je pre mňa (a určite nielen pre mňa) zaujímavým výjavom na dnešnej literárnej scéne. Jej poviedky sú hlboké, vtipné a smutné zároveň, a čo je dôležité – ženské z pohľadu, na ktorý nie sme zvyknutí.

Cítim v nich pravdu, ktorú neviem častokrát ani vysloviť a ktorú okrem mňa určite zažíva veľa žien (ak nie každá) na vlastnej koži, alebo ako pozorovateľka sveta okolo seba. Uršuľa pôsobí tak ako jej poviedky. Veľmi otvorene, ako žena so zmyslom pre humor a iróniu, bezprostredne a sympaticky.

V kníhkupectve predstavila svoju novú knižku poviedok Travesty šou, ktorá je druhou po úspešnej prvotine Neverné ženy neznášajú vajíčka. Obidve vyšli vo vydavateľstve Aspekt a každému a hlavne každej ich môžem vrelo odporúčať.

Okrem krátkeho rozhovoru s Dadom Nagyom, známym to literárnym znalcom a kritikom, čítala úryvok z poviedky, v ktorej kúpeľňa predstavuje únikový priestor pre ženu žijúcu v zabehanom monotónnom manželstve, v ktorom má všetko svoje miesto, svoj poriadok. Do kúpeľne, ktorá sa v noci mení na krajinu podobnú džungli, vstupuje najprv nesmelo, až kým sa postupom času dvere kúpeľne za ňou nezatvoria navždy.

Okrem Uršuli sa v tento večer predstavili ešte dvaja zaujímaví autori. Monika Kompaníková, ktorá podobne ako Uršuľa začala literárnu „kariéru“ v súťaži Poviedka (mne je okrem iného známa aj ako výtvarníčka a to vďaka plagátu, ktorým sa zúčastnila súťaže o najlepší antidiskriminačný plagát, ktorý sme mohli obdivovať na minuloročnom festivale lesbickej kultúry v Bratislave) a Jozef Kollár, ktorý na slovenskej literárnej scéne nie je žiadnym nováčikom.

Monika Kompaníková, v literárnej obci známa knihou Miesto pre samotu, čítala úryvok zo svojej ešte nepublikovanej poviedky a Jozef Kollár nám zase predstavil kúsok zo svojej najnovšej knihy próz Žena v koberci.

A samozrejme, nedá mi nespomenúť hudobných hostí, ktorí prispeli k príjemnej atmosfére a to hudobnú dvojicu Slávo Solovič a František Gajdošík.

Bol to po dlhej dobe opäť veľmi pekný večer! Vďaka zaň všetkým zúčastneným!

Marcela

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.