Iniciatíva Inakosť sa predstaví aj na Pohode

Iniciatíva Inakosť a občianske združenie Museion sa v piatok a v sobotu 14. – 15. júla 2006 predstavia na trenčianskom hudobnom festivale Pohoda so svojím projektom Kto je kto?.

"Cieľom účasti Inicitívy Inakosť na festivale Pohoda je nielen prezentovať projekt Kto je kto?, ale najmä napĺňať jeho cieľ –  získavanie podpory  petície  za  životné  partnerstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia," uviedla v tejto súvislosti Hana Fábry, hovorkyňa Iniciatívy Inakosť a koordinárka zmieneného projektu, a dodala: "Naši aktivisti zbierajú podpisy vo väčších mestách po celom území SR od začiatku tohto roka."

Iniciatíva Inakosť mala svojich aktivistov a aktivistky aj na nedávnom festivale na Zelenej vode, pretože podľa slov jedného z nich, Ivana Slávku z Nového mesta nad Váhom, sú "festivaly tradičným miestom, kde sa schádzajú (nielen) mladí ľudia s otvorenými liberálnymi názormi, pod ktoré sa neboja podpísať."

Prezentácie neziskových mimovládnych organizácií sa stali nedieľnou tradičnou súčasťou Pohody; Iniciatíva Inakosť sa však na ňom zúčastní po prvý raz. "Na Pohodu prídeme o.i. s časťou fotografickej výstavy projektu Kto je kto?, ktorej cieľom je pri pohľade na fotografie vyvolávať v divákoch otázky, prečo sú niektoré komunity negatívne nálepkované a stigmatizované len preto, že sa v niečom odlišujú od tzv. normy, keď inak sa správajú rovnako ako majoritná časť obyvateľstva; nikomu svojím životom neubližujú a žijú v súlade s občianskymi a ľudskými požiadavkami, kladenými na nich štátom a spoločnosťou," vysvetľuje dôvod účasti InIn na Pohode Hana Fábry. "A samozrejme, chystáme sa získať čo najviac podpisov," doplnila hovorkyňa združenia.

Právny poriadok Slovenskej republiky nedovoľuje gejským a lesbickým párom uzatvárať štátom uznávané partnerské zväzky tak ako je tomu už vo väčšej časti Európskej únie, ktorej je Slovensko členom – a to aj napriek Rezolúcii o homofóbii z 18. januára 2006. V nej Európsky parlament „vyzýva
všetky členské štáty, aby prijali akékoľvek ďalšie opatrenia, ktoré
považujú za primerané v boji proti homofóbii, diskriminácii založenej
na sexuálnej orientácii a podporili a uplatnili zásadu rovnosti vo
svojej spoločnosti a právnom poriadku“ a ďalej „nalieha na členské
štáty, aby prijali právne predpisy, ktoré ukončia diskrimináciu, ktorej
čelia partneri rovnakého pohlavia v oblastiach dedenia, vlastníctva,
nájmu, dôchodkov, daní, sociálneho zabezpečenia atď.“

Petícia na podporu prijatia Zákona o životnom partnerstve potrvá až do konca roka 2006. Projekt Kto je kto? finančne podporil Slovensko-český ženský fond.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.