Áno dúhovým svadbám

Apage, satanas! Tak nielenže francúzsky parlament, po širokej verejnej debate a napriek množstvu protestov, schválil gejom a lesbám manželstvá, ale sám prezident François Hollande sa chystá na prvé teplé svadby. Časť zákonodarcov vo Francúzsku dokonca hodnotí tento krok ako najzásadnejší sociálny a ľudskoprávny posun od čias zrušenia trestu smrti v roku 1981.

Pripomeňme, že podobné zákony už prijali Holandsko, Belgicko, Španielsko, Kanada, Juhoafrická republika, Nórsko, Švédsko, Island, Portugalsko, Argentína a Veľká Británia, kde zákon začne platiť od roku 2014. Dúhové sobáše povolili aj v niektorých štátoch USA a Mexika, najnovšie i v Uruguaji a na Novom Zélande.

Manželstvo však spomínané osvietené krajiny neprijali len tak z ničoho nič. Dlhoročná bezporuchová skúsenosť s registrovanými partnerstvami a ideologicky nezaslepená ľudskoprávna optika sa čoraz viac podpisujú pod právo uzavierať manželstvá i možnosť vychovávať adoptované deti. A teplé manželstvá sú pravdepodobne na spadnutie aj v ďalších štátoch s už fungujúcimi registrovanými partnerstvami.

Začína byť viac ako jasné, že nejasné správy o konci civilizácie z dôvodu jej globálne dúhového otepľovania sa nenaplnia. A keď už sme pri tom, ak sa pozrieme na zloženie osadenstva, ktoré vládne svetu a vedie ho potenciálne do záhuby prostredníctvom zneužívania moci a peňazí, tak na čelných miestach figurujú postavičky v drahých oblekoch a kravatách. Výkonnými (naozaj výkonnými?) manažérmi sveta sú najmä heterosexuálni muži. Z pohľadu na zloženie drvivej väčšiny vlád, parlamentov a bohatých korporácií sa to javí ako neodškriepiteľný fakt. Gejovia a lesby nie a nie našu civilizáciu zlikvidovať. Ale vráťme sa domov…

Ani Slovensko už nie je v téme LGBT práv nováčikom, hoci zatiaľ stále postáva na parlamentnom balkóne v pozícii čakateľa. Na miestnu politickú verchušku dosiaľ nezabrali ani dobré skúsenosti krajín, s ktorých predstaviteľmi si pravidelne potriasa rukami, ani ľudskoprávne a občianske argumenty slovenskej LGBT komunity. Najčastejšie s odôvodneniami, že je „to“ nenormálne, nemorálne, choré, nadštandardné, že pre tak málo ľudí sa to ani neoplatí riešiť, lebo existuje 74-tisíc vážnejších problémov.

Nik si pri tejto nudnej zastaranej argumentácii, ktorej chýba obyčajný ľudský rozmer a princíp spravodlivosti, akosi nespomenie, že popri všetkej tej „nenormálnosti“ nie je pre štát a štátnu kasu nenormálne, aby sa teplá komunita svojou prácou a svojimi daňami podieľala na riešení oných 74-tisíc problémov, pričom ani jeden z nich sa primárne netýka riešenia jej vlastných práv. Ale ako sa hovorí, vyčkaj času…

Kto sa nevzdá, jedného dňa zákonite uspeje. Inak to nebude ani na Slovensku. Skúsenosť z celého sveta hovorí, že táto komunita nepopustí. Právo stojí na našej strane. A voličský potenciál tiež; na to by páni a dámy vo vláde a parlamente nemali zabudnúť. Dovidenia v parlamente, priatelia. Dovidenia na svadobných hostinách, priateľky.

Hana Fábry, Teplá politika, t.t.e článok napísala pre denník Pravda, v ktorom aj 24.04.2013 vyšiel.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.