Homosexuáli nie sú rukojemníkmi obchodov vlády s cirkvou

Iniciatíva Inakosť víta výroky vicepremiéra Dušana Čaploviča o otvorení vecnej diskusie o postavení gejov a lesieb v spoločnosti, zároveň ale odmieta, aby sa homosexuáli stali rukojemníkmi obchodovania vlády s katolíckou cirkvou.

Vláda totiž podľa vicepremiéra neotvorí tému prijatia
zákona o životných (registrovaných) partnerstvách homosexuálov, ak cirkvi neotvoria
prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí.

"Považujem to za alibistický prístup s nádychom vydierania," uviedla hovovorkyňa Iniciatívy Inakosť Hana Fábry, zároveň ale dodáva: "Oceňujeme, že v programovom vyhlásení sa Vláda SR v súvislosti s odstraňovaním akýkoľvek foriem diskriminácie explicitne zmieňuje aj o sexuálnych menšinách." Aktivista Inakosti Ivo Slávka verí, že "programové vyhlásenie vlády neostane len kusom papiera, ktorý v podstate nič neznamená a nikoho nezaväzuje."

Zmluva o výhrade vo svedomí zostane podľa ústredného tajomníka KDH
Pavla Abrhana jedným z bodov agendy kresťanských demokratov aj v tomto
volebnom období. "Budeme hľadať podporu pre jej prijatie," povedal
Abrhan pre agentúru SITA. Abrhanovi sa nezdá, že by cirkev uzavrela s
vládou nejakú dohodu, že ak ona neotvorí prijatie zmluvy, vláda
neotvorí tému registrovaných partnerstiev. "Nie je úlohou cirkvi
uzatvárať politické dohody, preto sa mi nezdá, že by takáto zmluva
existovala," uviedol Abrhan. 

Iniciatíva Inakosť aj napriek tvrdeniam vicepremiéra Čaploviča bude naďalej pokračovať vo svoje snahe dostať návrh Zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia na rokovanie Národnej rady SR ešte v tomto volebnom období. "Ak vláda tvrdí v programovom vyhlásení, že sa bude zasadzovať o odstraňovanie diskriminácie (aj) na základe sexuálnej orientácie a zároveň ale nechce otvoriť otázku legalizovania partnerstiev gejov a lesieb, považujeme to za rozporné. Nemožnosť uzatvárania životných partnerstiev vnímame ako zásadnú diskrimináciu, ktorej odstránenie je podľa nás primárne. Táto vláda má aj prostredníctvom našej agendy šancu ukázať, že nielen slovami, ale aj skutkami chce skutočne patriť k štandardnej sociálnej demokracii v Európe," zdôraznila Hana Fábry.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.