K poplachu vo Varšave sa prihlásili neznáme Brigády Gay Power

Varšava 20. októbra (TASR) – K planému poplachu, ktorý dnes ráno paralyzoval dopravu v poľskom hlavnom meste Varšave, sa prihlásila doteraz neznáma organizácia poľských gayov Brigády Gay Power.

Stalo sa tak prostredníctvom sedemstránkového elektronického listu, ktorý údajní iniciátori akcie zaslali do viacerých redakcií poľských médií.

“Ak ochromíte náš život, my ochromíme Váš,” konštatuje sa okrem iného v elaboráte, ktorého text obsahuje osobitne ostré ataky voči Lechovi Kaczynskému, známemu útokmi voči homosexuálnej komunite. Varšavský primátor sa v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb chce stať nástupcom Aleksandra Kwasniewského v najvyššej ústavnej funkcii krajiny.

Kandidát strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorého jediným súperom v druhom kole je líder liberálnej Občianskej platformy (PO) Donald Tusk, v reakcii vyjadril pochybnosti v súvislosti s identitou páchateľov. Podľa jeho názoru nie sú organizácie gayov skutočnými profesionálmi, čo osobitne platí v tak brutálnej sfére. Celú akciu, ktorú na vlastnej koži pocítili tisícky Varšavčanov, označil za prejav psychického teroru a vypísal za informácie, ktoré povedú k odhaleniu páchateľov odmenu 100.000 zlotých.

Viacero známych organizácií, usilujúcich o rešpektovanie práv gayov, medzičasom odsúdilo iniciátorov planého poplachu.

Na frekventovaných križovatkách, autobusových zastávkach a v okolí jedného z mostov cez rieku Vislu našla poľská polícia na základe viacerých telefonátov celkove 13 z údajne 15 tam umiestnených, podozrivých balíčkov, ktoré však neobsahovali nástražno-výbušné zariadenia. Normalizácia dopravnej situácie vo Varšave si dnes aj po uvoľnení hlavných dopravných koridorov políciou vyžiadala niekoľko hodín.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin