Iniciatíva Inakosť odštartovala projekt Sme tu – dni inakosti

Minulý týžden na celoslovenskej konferencii, konanej pri príležitosti oficiálneho otvorenia Roka rovnosti príležitostí, predstavila Iniciatíva Inakosť svoj nový projekt Sme tu – dni inakosti.

Projekt na druhý deň, 22. februára 2007, Inakosť prezentovala aj na tlačovej besede za účasti Jany Trojanovej zo Slovenského národného strediska pre ľuské práva a Moniky Flašíkovej Beňovej, poslankyne Európskeho parlamentu.

Predseda správnej rady Iniciatívy Inakosť Július Kolenič informoval, že Iniciatíva Inakosť získala na základe výzvy Sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády SR (v rámci Európskeho roku rovnosti príležitostí pre všetkých 2007 – na ceste k spravodlivej spoločnosti) finančné prostriedky na realizáciu zmieneného projektu.

Projekt sa formou diskusií, seminárov a kultúrnych akcií zameria na vžité stereotypy, heterosexizmus a homofóbiu, na špecifiká diskriminácie z dôvodu sexuálnej orientácie, multikulturalizmus v rámci neheterosexuálnej spoločnosti a najmä na legislatívnu úpravu spolužitia rovnakopohlavných párov.

Súčasťou projektu bude o.i. divadelné predstavenie hry Nevyliečiteľní, edukačno-umelecká putovná výstava na verejných priestranstvách v mestách na Slovensku, výtvarná súťaž na tému Coming Out, výstava výtvarných diel s vernisážou či putovné divadelné predstavenie hry Norman si to Ty? v mestách na Slovensku

„Hlavným cieľom projektu je zviditeľnenie gejov a lesieb ako rovnocennej súčasti našej spoločnosti, ktorí, spolu s inými menšinami, prispievajú k jej rozvoju rovnako ako ostatní občania Slovenskej republiky,“ povedal Július Kolenič.

Zástupcovia Iniciatívy Inakosť na tlačovej besede informovali aj o podmienkach výtvarnej súťaže Coming Out-Art. Roman Kollárik, aktivista Inakosti, uviedol, že zámerom súťaže je oceniť umelecké diela, ktoré čo najlepšie vyjadria podstatu comingoutu. Do súťaže budú zaradené diela vizuálneho umenia doručené Iniciatíve Inakosť do 31. mája 2007. Dielo, ktoré sa umiestni na prvom mieste, postúpi do medzinárodného kola súťaže v júli 2007 v Antverpách v Belgicku.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.