V Dánsku si môže gejovia a lesby adoptovať už aj cudzie deti

Dánsky parlament v utorok tesnou väčšinou schválil zákon, ktorý dáva párom rovnakého pohlavia právo adoptovať si cudzie deti. Tlačovú agentúruAFP o tom informoval jeho predkladateľ, nezávislý poslanec Simon Emil Ammitzboell.

Zmenu pritom označil za “veľký krok”, ktorý odstránil jednu z posledných prekážok na “ceste ku skutočnej rovnosti medzi homosexuálnymi a heterosexuálnymi pármi”. Zároveň vyjadril nádej, že “v nie príliš vzdialenej budúcnosti Dánsko umožní homosexuálom uzavierať manželstvá v kostole”. Zákon v hlasovaní podporilo 62 poslancov, 53 bolo

Dánsko sa v roku 1989 stalo prvou krajinou sveta, ktorá dovolila homosexuálom vytvárať civilné zväzky s rovnakými právami ako heterosexuálne páry s výnimkou práva na umelé oplodnenie a adopciu. Od roku 1999 si dánski homosexuáli mohli adoptovať deti svojich partnerov.

Dánska liberálna strana premiéra Andersa Fogha Rasmussena i spriaznená krajne pravicová Dánska ľudová strana, ktoré majú v parlamente väčšinu, vystúpili proti navrhovanej zmene. Liberálna strana však vyhlásila, že jej poslanci môžu hlasovať, ako uznajú za vhodné. Niekoľko z nich sa rozhodlo opustiť stranícku líniu, čím umožnili schválenie kontroverzného zákona.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.