Zabudnite na registrované partnerstvá

Desaťtisíce Francúzov v uliciach protestovali proti svadbám homosexuálov. Státisíce demonštrovali za. Milióny zvolili do vlády stranu, ktorá manželstvo osôb rovnakého pohlavia legalizovala. Demokracia. Väčšina umožnila menšine získať rovnaké práva, ako má sama.

Je však naivné namýšľať si, že väčšina francúzskych voličov mala alebo má nejaký špeciálny záujem na právach LGBT ľudí. Jednoducho je im to jedno. Ich hlas Socialistická strana prezidenta Françoisa Hollanda pre to nestratila ani nezískala. Nenamýšľajme si, ale ani, že to prešlo bez povšimnutia. Konzervatívna opozícia a katolícka cirkev rozpútali jednu z najväčších diskusií o zákone od konca druhej svetovej vojny. Kontroverzia bola tak veľká, že takmer prekryla vojnu v Mali. Zlí jazykovia dokonca tvrdia, že vláda si na prekrytie svojich “neokoloniálnych” výbojov prerokovanie tohto zákona načasovala.
Ešte zaujímavejšia a prekvapujúcejšia je situácia vo Veľkej Británii, kde svadby gejov a lesieb, v pomere 400 k 175 hlasom, takisto prešli parlamentom. Za hlasovala časť vládnych konzervatívcov aj väčšina liberálov a opozícia. Pri spomienke na rozpravu v Národnej rade SR k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách, ktorý predložili poslanci za SaS, kde sa opozícia pohádala sama so sebou, to znie ako utópia. Perličkou je len neuveriteľná argumentácia anglikánskej cirkvi, ktorá sa vyjadrila proti “redefinovaniu manželstva”. Áno hovoríme o tej kresťanskej sekte, ktorá vznikla z vôle kráľa Henricha VIII redefinovať manželstvo tak, aby sa mohol rozviesť a následne si vziať koho uzná za vhodné.
Vychádzajúc z jednoduchého porovnania s Francúzskom malo na Slovensku zrovnoprávnenie LGBT ľudí dávno prebehnúť. Rozdiel v pomere demonštrujúcich za a proti je ešte väčší. Problém je však mlčiaca väčšina, ktorá nevie, čo si má myslieť.

Peter Weisenbacher, Inštitút ľudských práv
Celý článok si môžete prečítať na stránke Jetotak.sk

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

Peter Weisenbacher

Posledné príspevky od Peter Weisenbacher (zobraziť všetko)