Prokuratúre neprekáža, ak LGBTI ľudí prirovnávajú k špine

Sklamanie, ale aj neschopnosť zachovať si odstup. Ľudskoprávni aktivisti to vidia v rozhodnutí Okresnej prokuratúry v Prešove v prípade gréckokatolíckeho kňaza Rastislava Baku, ktorého kázeň v januári pred referendom odmietla vysielať RTVS.

Kňazovi vtedy ponúkli možnosť vystrihnutia časti, ktorá podľa RTVS hraničí s podnecovaním k nenávisti a bola by v rozpore so zákonmi. Homíliu napokon skúmala Okresná prokuratúra v Prešove, tá v apríli rozhodla, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania.

„Prokuratúra urobila skutkovo-právnu analýzu neodvysielanej kázne a odmietla oznámenie, nakoľko sa nejedná o trestný čin, “ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 14. apríla.

Podnet na preskúmanie dala Generálna prokuratúra. Reagovala na medializované časti kázne, v ktorej farár prirovnal gejov a lesby k špine s tým, že ju treba vytlačiť za hranice štátu. Či Generálna prokuratúra súhlasí s rozhodnutím okresnej, to sme sa nedozvedeli. „Generálna prokuratúra si vyžiada informáciu o výsledku o stave konania od podriadenej prokuratúry, Krajskej prokuratúry Prešov, “ reagovala jej hovorkyňa Andrea Predajňová.

Celý článok agentúry SITA si prečítajte na webe denníka Pravda.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.