Parížsky starosta sa stal obeťou homofóbie

Parížsky starosta Bertrand Delanoe sa v nedeľu 6. októbra nadránom stal obeťou útoku tridsaťdeväťročného muža, ktorý ho nožom bodol do brucha priamo v priestoroch radnice. Tú socialistický starosta otvoril pre verejnosť v rámci kultúrnej akcie s názvom „Nuit blanche“ (Bezsenná noc) v Paríži.

Delanoeho previezli do nemocnice Pitié-Salpétriére, kde ho operovali. Jeho zranenie nebolo vážne a v nemocnici zostal desať dní. Hneď po útoku starosta vyzval Parížanov, aby nešli spať a akciu neskončili.


Päťdesiatdvaročný Delanoe bol jedným z prvých francúzskych politikov, ktorý sa verejne priznal k homosexualite. Urobil tak ešte pred miestnymi voľbami, ktoré ho minulý rok na jar vyniesli do čela radnice.
Práve jeho sexuálna orientácia bola s najväčšou pravdepodobnosťou motívom útoku. Útočník, ktorý pochádza z Bobigny na parížskom predmestí, vyšetrovateľom povedal, že nemá rád „politikov a zvlášť homosexuálov“.


Tento rok ide vo Francúzsku už o tretí vážny útok na politika. V marci na radnici v Nantere na parížskom predmestí zastrelil psychicky chorý muž osem mestských poslancov. V júli sa potom počas osláv štátneho sviatku dobytia Bastily pokúsil mladý neonacista o atentát na francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca.
Doterajšie pôsobenie Delanoeho na čele mesta sprevádza veľa inovácií v oblasti mestskej dopravy a snaha o zlepšenie kultúrneho a športového vyžitia Parížanov. V lete mala veľký úspech operácia Paríž – pláž, počas ktorej sa časť nábrežia Seiny zmenila na prímorské letovisko.


Veľký záujem vzbudila aj Bezsenná noc, počas ktorej sa v noci na sobotu po celej metropole konalo množstvo vystúpení a veľa pamiatok zostalo zadarmo prístupných do skorých ranných hodín. V Paríži podľa radnice nešlo spať približne pol milióna ľudí. Priestory parížskej radnice sa pri tejto príležitosti premenili na koncertné sály.
Starosta však doplatil na to, že chcel, aby festival sprevádzala uvoľnená atmosféra, a preto boli na radnici minimálne bezpečnostné opatrenia. Samotný Delanoe sa vydal na obhliadku salónov bez osobnej ochranky. Radnicou pritom počas celej noci prešlo viac ako 6000 ľudí.


Radka Marková, čtk, Paríž

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.