Hana Fábry: Majú svoje dôvody

Marcové parlamentné voľby už dnes udávajú témy a tón verejných diskusií v médiách a politicko-ekonomických kuloároch, pohostinské zariadenia nevynímajúc. Pre politikov a političky nastala chvíľa prečítať si v mobile predvolebnú pripomienku: “Pozor, blizia sa volby! Predstieraj, ze ta zaujimaju volici! Termin: do 10. marca 2012.”

Je pravidlom, že časť politického spektra sa vyhraní voči konkrétnym “nepopulárnym” témam ústretovo až populisticky (čítaj vypočítavo) a časť ich zadupáva pod čiernu zem, privolávajúc všetkých svätých na pomoc v miestnom džiháde proti akýmkoľvek formám inakostí. Aj proti neheterosexuálnym. Pozitívom je, že sa k nim všetky názorové prúdy vôbec vyjadrujú. Neviditeľnosť je horšia ako odmietanie. Odmietanie sa dá vyvrátiť i zvrátiť; neviditeľnosť navodzuje zdanie neexistencie. Negatívom je, že z onoho pozitíva dosiaľ nikto okrem voličských hlasov nič rozumné nevykresal.

Podľa údajov Štatistického úradu SR mala Slovenská republika k 31. marcu 2011 5,4 milióna obyvateľov. Ak pripustíme staré známe štyri percentá neheterosexuálnych ľudí v populácii, tak ich vrátane detí a seniorov tvorí až 216-tisíc reálnych ľudí s reálnym voličským potenciálom. Pripomínam, že sexuálna orientácia si vek ani iné okolnosti nevyberá a deti k voľbám dospejú, ani sa nenazdáme. Ak budeme predpokladať, že k voľbám príde okrem detí asi polovica z nich, dostávame sa k číslu zhruba 100 tisíc. To nie je počet v slovenských pomeroch zanedbateľný – a to ešte nereflektuje rodiny a priateľov gejov a lesieb. S ich prispením sa počet “proinakých” voličov a voličiek môže zvyšovať geometrickým radom.

A teraz sa pozrime na anketu, ktorú po voľbách v júni 2010 spustilo na svojej webovej stránke Prvé lesbické združenie Museion. Počtom hlasujúcich 3 060 je s privretými očami možné považovať túto anketu za reprezentatívnu v rámci neheterosexuálnej komunity. Výsledky ankety sa môžu zdať pre nezasvätených prekvapujúce. A pre politikov a političky inšpirujúce.

Z tých 3 060 hlasujúcich nevolilo až 456 ľudí, za Smer-SD ich hlasovalo 390, za SDKÚ-DS 511, za SaS 377, za Most-Híd 322, za KDH 422, za SNS 273. Iné strany volilo 309 hlasujúcich. Výklad výsledkov tejto ankety je skutočne jednoduchý. Tak ako v ostatnej populácii aj v tejto jej časti ľudia volia naprieč celým politickým spektrom. Aj oni občas nedbajú – rovnako ako zvyšok voličov a voličiek – na to, či im vybraná strana pôsobí dobro alebo naopak. Dokonca ani konzistentne odmietavý postoj KDH a nenávistná rétorika SNS voči slovenským gejom a lesbám nie je pre nich dôvodom vhodiť ich volebný lístok radšej do stoky. Majú svoje dôvody voliť podľa vlastných postojov a postojov svojich ideových guru – tak ako všetci ostatní. A to by si strany mali zapamätať.

Tak ako bolo jasné už v starovekom Ríme, že peniaze a hlasy voličov nesmrdia, tak je to jasné aj dnes – s tým smutným poznaním, že pred voľbami sú dôležitejšie hlasy, po voľbách pozície a peniaze. Na budúce rozprávka o tom, ako nádeje lesieb a gejov odleteli spolu s Riškovým balónikom…

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.