Boja sa ako čert kríža

Zákon o štátnej službe by mal obsahovať aj zákaz diskriminácie pre sexuálnu orientáciu. S týmto návrhom vystúpila v parlamentnom výbore Edit Bauerova. Ak by sa to podarilo, došlo by v slovenskej legislatíve k prelomu.

Väčšina poslancov, osobitne za KDH, sa dosiaľ akejkoľvek zmienke o lesbách a gayjoch v právnych normách bojí ako čert kríža. Pritom v zákonodarstve krajín EU ide o úplnú samozrejmosť, ktorá sa bude vyžadovať aj od SR. Tvrdenie kresťanských demokratov, že to rieši už ústava, podľa ktorej sú si ľudia rovní a slobodní v dôstojnosti a právach, sa ukázalo ako neúnosné. Základný zákon štátu totiž nemá možnosť obsahovať aj postihy za obchádzanie tejto zásady. A o tom, ako to vyzerá v každodennom živote, by mohli neúrekom hovoriť príslušníci viacerých menšín. Nielen tej štvorpercentnej, ale dokonca aj jednej väčšiny -žien.

Predstavitelia KDH tvrdohlavo presadzujú, aby zákaz diskriminácie (hoci aj zdravotne postihnutých) neriešil jeden zákon, ale aby sa ich do 1. mája 2004 postupne novelizovalo osemdesiat! Ako si to predstavujú, predviedli pri nedávnej novele Zákonníka práce, keď problematiku netradičnej sexuálnej orientácie na pracoviskách schválne obišli. Stavili skôr na hystériu, že ak by

Národná rada schválila antidiskriminačný zákon, otvorili by sa dvere legalizácii manželstiev partnerov rovnakého pohlavia. Pritom táto otázka patrí pod celkom iný zákon – o životnom partnerstve. Vo viacerých krajinách pristúpili aj k takýmto liberálnym opatreniam, a predsa svet sa nezrútil.

PRAVDA 21.10.2003
mkrno@pravda.sk

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Denník Pravda je mienkotvorný celoštátny titul s najdlhšou tradíciou na Slovensku.

Posledné príspevky od PRAVDA (zobraziť všetko)