Iniciatívu SHV na podporu antidiskriminačného zákona doteraz podporilo 49 MVO

Bratislava 15. októbra (TASR) – Iniciatívu Slovenského helsinského výboru (SHV) na podporu antidiskriminačného zákona podporilo doteraz 49 mimovládnych organizácií(MVO). Tie vyzvali poslancov i vládu, aby hlasovali za jeden antidiskriminačný zákon namiesto novelizácie vyše 80 právnych predpisov. Riaditeľka SHV Ingrid Baumanová v tejto súvislosti upozornila, že počet zákonov, ktoré bude potrebné meniť, nie je konečný a týka sa iba existujúcich zákonov.

“Antidiskriminačná problematika potrebuje komplexné riešenie vo forme jednej prehľadnej a samostatnej právnej normy,” uviedla dnes na stretnutí s novinármi. Baumanová je presvedčená, že práve komplexná právna norma, akou je zákon o uplatňovaní zásady rovnakého zaobchádzania, deklaruje zásadu nediskriminácie nielen pre všetky existujúce, ale i budúce skupiny. “Úlohou antidiskriminačného zákona je fungovať ako nástroj konkrétnych opatrení proti diskriminácii a dopĺňať tak Ústavu SR,” dodala. Podľa Pauly Jójárt z Občianskeho združenia lesbických a bisexuálnych žien Altera nemôže byť žiadna z ohrozených skupín zo zákona vyňatá, pretože by sa tým deklarovala podpora diskriminácie voči tejto skupine. Novelizáciu 80 zákonov navyše považuje za časovo náročnú a z hľadiska efektívnej realizácie nereálnu. “Závažným rizikom je tiež ¤pozabudnutie¤ na niektorú z menšinových skupín,” upozornila. Tvrdenia niektorých predstaviteľov KDH, že k diskriminácii nedochádza, označila za zavádzajúce. V tejto súvislosti sa odvolala na vnútrokomunitný výskum, podľa ktorého až 15 percent homosexuálov a lesbičiek čelilo násilným útokom.

V súčasnosti existujú dva návrhy tzv. antidiskriminačného zákona – prvý z dielne vicepremiéra Pála Csákyho a druhý z dielne opozičného Smeru. Koalícia sa však dohodla, že pracovná skupina pod vedením Csákyho posúdi zákony, do ktorých by bolo treba vložiť antidiskriminačnú legislatívu v súlade so smernicami Európskej únie namiesto prijímania nového zákona. Proti antidiskriminačnému zákonu je hlavne KDH, ktoré sa obáva uzákonenia manželstiev homosexuálov a adopcií detí takýmito pármi.

Antidiskriminačný zákon zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu. Nepripúšťa diskrimináciu na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a podobne.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.