Slovensko nesplní požiadavku únie

Slovensko nesplní požiadavky únie v oblasti antidiskriminančej legislatívy aj pre neochotu KDH podporiť takýto zákon. Koalícia nie je už niekoľko mesiacov schopná dohodnúť sa, či podporí jeden antidiskriminačný zákon, alebo zmení viacero právnych noriem.

Parlament sa odmietol zaoberať aj návrhom antidiskriminančného zákona, ktorý predložil Smer. Vylúčil tak vládu na pol roka z legislatívneho procesu. Kabinet môže podať do parlamentu návrh až na budúci rok v apríli. Vicepremiér Pál Csáky tvrdí, že zákon predloží do vlády už asi v januári. Kresťanskí demokrati však zákon odmietajú podporiť. Tvrdia, že stačí novelizovať 18 platných zákonov. “Prijatie antidiskriminačného zákona nie je jediná možnosť, ako vyhovieť požiadavkám únie. Z právneho hľadiska je oveľa lepšie, keď sa zákaz diskriminácie vyskytuje v zákonoch, ktoré určité práva prinášajú,” tvrdí podpredseda vlády za KDH Daniel Lipšic. Jeho kolega z vlády

Pál Csáky, ktorý návrh antidiskriminačného zákona pripravil už po druhý raz, si však myslí presný opak. Tvrdí, že by bolo potrebné novelizovať 81 noriem, preto je lepšie prijať jeden zákon. Antidiskriminačnú legislatívu požaduje od Slovenska Európska únia. Smernicu o zákaze diskriminácie na základe sexuálnej orientácie v zamestnaní sa Slovensko zaviazalo prijať najneskôr do svojho vstupu do únie, teda v máji 2004. Na prijatí zákona sa však už viac ako dva roky nevie dohodnúť vláda. Tento problém rieši vláda Mikuláša Dzurindu už druhé funkčné obdobie. V prípade, že Slovensko neprijme do apríla antidiskriminačnú legislatívu, môžu však nastať ťažkosti. Podľa riaditeľky sekcie pre ľudské práva a menšiny Úradu vlády Jany Kviečinskej hrozí, že od 1. mája bude prípadné diskriminačné spory riešiť namiesto slovenských súdov Európsky súdny dvor.

Vládne strany sa dohodli, že prijatie antidiskriminačnej legislatívy odložia na začiatok budúceho roka. Na jej právnej podobe by sa mali do 20. januára dohodnúť podpredsedovia vlády Lipšic a Csáky. KDH však nechce ustúpiť a trvá len na zmene niekoľkých zákonov. Ostatní koaliční partneri sa však prikláňajú k Csákyho návrhu. Koalícia sa o antidiskriminančnom zákone sporí už niekoľko mesiacov, a pretože neexistuje dohoda, vláda o zákone, ktorý pripravil Csáky, ešte nerokovala.

Autor: Vanda Vavrová
PRAVDA 24. 10. 2003

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Denník Pravda je mienkotvorný celoštátny titul s najdlhšou tradíciou na Slovensku.

Posledné príspevky od PRAVDA (zobraziť všetko)