Stovky detí vyrastajú v homosexuálnych rodinách

Stovky, ak nie tisícky detí na Slovensku vychovávajú lesbičky a gayovia. Stretávajú sa pritom s prejavmi mnohorakej diskriminácie zo strany sexuálnej väčšiny. Tvrdia to predstavitelia občianskej iniciatívy Inakosť.

“Aj keď sa to niekomu nezdá, homosexuáli môžu mať aj majú deti,” zdôrazňuje Marianna Šípošová, hovorkyňa tohto združenia. Medzi lesbickými matkami a gayskými otcami prevládajú podľa nej rozvedení manželia. “Nepleťme si homosexuálnu orientáciu s neplodnosťou, ak lesbická žena chce mať dieťa, zariadi si to, naša legislatíva jej to nemôže zakázať,” upozorňuje exposlanec Milan Ištván, ktorý vlani predkladal parlamentom odmietnutý návrh zákona o životnom partnerstve. Aj podľa neho ide v prevažnej väčšine o deti, ktoré pochádzajú z heterosexuálneho vzťahu jedného zo životných partnerov. V niektorých štátoch môžu lesbičky prísť k dieťaťu aj prostredníctvom umelého oplodnenia a gayovia pomocou náhradného materstva. Na Slovensku nič také neprichádza legálne do úvahy a nepotvrdili sa ani správy, že na niektorých súkromných klinikách v Českú je to už možné.

Mýty a skutočnosť

Štatistické údaje o počte detí v starostlivosti homosexuálnych párov zatiaľ neexistujú. Na Slovensku chýbajú aj empirické výskumy tohto javu, ktoré by umožnili aspoň odborné odhady o jeho výskyte a rozsahu. Paula Jójártová z Bratislavy si pri písaní diplomovej práce pomohla americkou metodikou. Podľa nej má v USA deti každá piata lesbická žena a každý desiaty homosexuálny muž. ” U nás vzhľadom na známe okolnosti to asi celkom neplatí, aj tak však možno počítať s tisíckami detí, ktoré vychováva aspoň jeden homosexuálny rodič,” myslí si Jójártová.

Exposlanec a psychiater Alojz Rakús, ktorý vystúpil proti prijatiu legislatívy o registrovanom partnerstve, považuje tieto odhady za veľmi zveličené: “Vyšetroval som množstvo homosexuálov, ale nestretol som sa s tým, žeby mali deti,” tvrdí Rakús. Podľa Márie Hargašovej, psychologičky z poradenského centra, sa lesbičky a gayovia nezvyknú s tým zdôverovať. “Musíme pritom prekonávať množstvo mýtov vrátane ničím nepodložených obvinení, že gayovia a lesbičky sexuálne obťažujú svoje deti,” upozorňuje Šípošová.

Veľa kriku pre nič?

Problém homosexuálnych párov a ich detí opäť rozvíril hladinu verejnej mienky v súvislosti s prípravou antidiskriminačného zákona, ktorý by mal zrovnoprávniť aj ľudí inej sexuálnej orientácie. Kresťanskí demokrati majú k nemu značné výhrady. “My bránime kresťanský typ rodiny,” zdôrazňuje František Mikloško za KDH. Podľa Evy Černej, poslankyne Národnej rady za ÁNO, konzervatívci zbytočne strašia, lebo antidiskriminačný zákon homosexuálom zaručí iba to, aby neboli vystavení takmer každodennej diskriminácii vo svojom blízkom okolí, na ulici, v zamestnaní a nemuseli preto tajiť svoju sexuálnu orientáciu. “Proti adopciám by som bola aj ja, verte mi,” prízvukuje predstaviteľka slovenských liberálov. Zástupcovia združení lesbických žien a gayov však neskrývajú, že sa aj naďalej budú domáhať právnej úpravy, ktorá im umožní, aby si jeden z partnerov mohol osvojiť dieťa toho druhého, ktoré spoločne vychovávajú.

Erika Kvapilová z Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny v Bratislave považuje za abstraktné diskusie o tom, aký typ rodiny či “nerodiny” je pre dieťa správny alebo lepší. “Pre dieťa, jeho zdravie, psychiku a osobnostný rozvoj je najdôležitejšie, aby vyrastalo v prostredí, v ktorom sa cíti bezpečne, kde je mu poskytnutá potrebná starostlivosť, láska a výchova,” pripomína Kvapilová. Podľa nej heterosexuálne manželstvo alebo voľný zväzok, slobodný rodič alebo homosexuálne partnerstvo – všetky tieto formy môžu byt vo vzťahu k dieťaťu rovnako dobre priateľské ako nepriateľské.

Vladimír Jancura
PRAVDA, [6.10.2003]

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Denník Pravda je mienkotvorný celoštátny titul s najdlhšou tradíciou na Slovensku.

Posledné príspevky od PRAVDA (zobraziť všetko)