Homosexuáli žalujú štát Kalifornia za upieranie práv

Šesť homosexuálnych párov v piatok zažalovalo štát Kalifornia za upieranie práva sobášiť sa. Žalobu podali len 24 hodín po tom, ako Najvyšší súd prekvapujúco zrušil svadby párov rovnakého pohlavia.

Dvojice, z ktorých päť sa malo brať vo štvrtok, s podporou dvoch organizácií za práva gayov, zažalovali generálneho prokurátora Kalifornie Billa Lockyera. Požadujú právo sobášov partnerov rovnakého pohlavia v celom štáte. “Ak sa homosexuálne páry nebudú môcť sobášiť, nie sú posudzovaní podľa zákona rovnako,” povedala Lambda Legalová, ktorá podala žalobu v mene párov.

“Usilujeme o to, aby sa svadby konali aj mimo City Hall v San Franciscu tak, aby homosexuálne páry boli v celom štáte posudzované rovnako podľa zákona,” povedala. Medzi partnermi je aj lesbická dvojica, 61 ročná Myra Bealsová a 68 ročná Ida Matsonová, ktoré spolu v Kalifornii žijú 27 rokov.

Vo štvrtok sa stovky rozhnevaných protestujúcich zhromaždili pred mestskou halou na protest proti nariadeniu Najvyššieho súdu, ktorý zastavil svoju 4-týždňovú reťaz sobášov. Súd nariadil okamžité zastavenie vydávaní povolení na sobáš homosexuálnych párov, pokým sa nerozhodne, či ustanovenie je v súlade s ústavou. Podľa piatkovej žaloby odmietnutie sobášenia párov rovnakého pohlavia je porušením ústavy, ktorá zaručuje rovnosť všetkých občanov.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.