V Massachusetts vládne radosť z práva na homosexuálne manželstvá

Od pondelka 17. mája 2004 majú v časti Spojených štátov amerických podľa zákona gejovia a lesby právo na uzatvorenie manželstva. Tento zákon sa vzťahuje na každé mesto a mestečko v štáte Massachusetts.

V Bostone, Provincetowne, Worcesteri, Northamptone a v ďalších mestách boli už pred polnocou, kedy mal zákon vstúpiť do platnosti, zoradené páry, ktoré čakali na vyplnenie žiadosti o sobáš. Podľa aktuálnych informácii je v Massachusetts veľa radosti, v Cambridge a Providence boli veľké oslavy, ale miestami aj protesty odporcov zákona.

Na mnohých radniciach štátu Massachusetts sa môžu o uzavretie manželstva uchádzať aj páry z iných štátov USA bez ohľadu na to, či sa chystajú alebo nechystajú prisťahovat do Massachusetts – s vedomím, že v iných štátoch im neposkytnú sociálne výhody.

Podľa informácii priamo z Massachusetts, správa, ktorá prebehla slovenskými médiami po 29. marci o tom, “Massachusettskí radní zakázali homosexuálne manželstvá” nie je pravdivá. Je známe, že k výzve na zmenu ústavy, ktorá by viedla k zákazu takýchto zväzkov sa v marci pridal aj prezident George W. Bush spolu s ostatnými republikánmi, vrátane Kalifornského guvernéra, republikána Arnolda Schwarzeneggera, ktorý sa tiež postavil proti homosexuálnym manželstvám.

O takejto zmene ústavy sa však v Massachusetts bude hlasovať až v roku 2006, zatiaľ sa o tom iba diskutuje tak v rámci štátu Massachusetts ako aj na federálnej úrovni. Massachusettskí radní nielenže nezakázali homosexuálne manželstvá, ale ich podľa zákona musia rešpektovať a mnohí to údajne robia s radosťou.

Homosexuálna komunita dúfa, že štát Massachusetts bude inšpiráciou pre ostatné štáty v USA a vo svete.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

Viera Wallace-Lorencová