Občianske práva nie sú stupídne

Zástupcovia združení sexuálnych menšín odmietajú nenávistné prejavy politikov KDH a vyzývajú predstaviteľov politického života, aby sa k ich odmietnutiu verejne pridali a pokračovali v diskusii o postavení a právach sexuálnych menšín v SR.

V poslednom období sa na európskej i na slovenskej politickej pôde udialo niekoľko významných udalostí, ktoré sa bezprostredne dotýkajú občianskych práv a dôstojnosti života sexuálnych menšín.

Na rokovaní ministrov zahraničných vecí v Bruseli Slovensko ako jediné zo všetkých 25 členských štátov Európskej únie uplatnilo výhradu, že nebude uznávať homosexuálne partnerstvá uzavreté v iných členských štátoch. Udialo sa tak bez súhlasu Národnej rady SR, bez súhlasu Vlády SR a bez akejkoľvek predchádzajúcej diskusie.

Kandidát na eurokomisára, konzervatívny katolícky politik Rocco Buttiglione, svojimi výrokmi o homosexualite ako o hriechu zapríčinil neschválenie novej Európskej komisie. Európski poslanci tak dali najavo, že jeho názor je pre väčšinu zástupcov občanov Európskej únie v Európskom parlamente neprijateľný.

Rovnaké vyhlásenie podpredsedu KDH a ministra vnútra Vladimíra Palka, ktoré urobil v diskusnej relácii televízie TA3, však podľa predstaviteľov združení sexuálnych menšín drvivej väčšine slovenských politikov neprekáža. Minister Palko vyhlásil, že problematika inak sexuálne orientovaných jedincov je “hlúpa a stupídna téma, ktorá nepatrí do politiky”.

Vo Vyhlásení zástupcov združení sexuálnych menšín sa uvádza: “Odmietame urážlivé formulácie slovenských kresťanských politikov na adresu sexuálnych menšín, na démonizácii ktorých si KDH dlhodobo buduje časť svojej politickej agendy. Vyzývame KDH, aby z nás prestalo umelo vyrábať strašiaka, ktorým v skutočnosti pre nikoho nie sme – ak dvaja dospelí ľudia rovnakého pohlavia žijú v partnerskom vzťahu, neohrozujú tým práva ostatných občanov, ani model fungovania tradičnej rodiny.

Je našim právom ako občanov a daňových poplatníkov SR užívať všetky relevantné občianske práva tak, ako majoritná časť spoločnosti. Obraciame sa na predstaviteľov politického života na Slovensku so žiadosťou, aby spolu s nami odmietli nenávistné prejavy politikov KDH a verejne tak prejavili v praxi svoju podporu antidiskriminačným snahám Európskej únie.

Zároveň týmto vyhlásením vyzývame slovenských/é politikov a političky k ďalšej serióznej diskusii o postavení a právach sexuálnych menšín v SR.”

Vyhlásenie podpísali predstavitelia a predstaviteľky 7 občianskych združení (Museion, Ganymedes, Altera, Podisea, Prometheus, HaB), signatári Iniciatívy Inakosť – spolužitie bez diskriminácie sexuálnych menšín a Medzipriestor, veriaci gejovia a lesbické ženy.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.