Rita Béres-Deák: Homosexuálne a lesbické symboly v lesbickej komunite v Budapešti (Úryvok)

Dúhu používajú mnohé kultúry na vyjadrenie pestrosti a bola politickým symbolom už pred gejským oslobodzovacím hnutím. Ako symbol gejskej, lesbickej a bisexuálnej hrdosti bola navrhnutá na Deň zrovnoprávnenia homosexuálov roku 1978 v San Franciscu a pôvodne mala osem farieb, ale kvôli ťažkostiam pri výrobe sa dve farby napokon vynechali.

Každá farba predstavuje jednu zložku spoločnosti: červená znamená život, oranžová liečenie, žltá slnko, zelená prírodu, modrá harmóniu a fialová dušu. Zároveň to predstavuje rozmanitosť v GLBT komunite. (Pozn.) Možno práve preto je to podľa všetkého najobľúbenejší gejský a lesbický symbol v Maďarsku.

Na Deň gejskej hrdosti vidno všade dúhové zástavy a dúhové dekorácie a mnohí ľudia majú svoje vlastné dúhové symboly. Anna a Barbara zbierajú dúhovo sfarbené predmety. Vysvetľujú mi, že majú rady dúhové farby aj na sebe, ale páči sa im aj zmysel tohto symbolu: „Podľa mňa je skôr toto symbol hrdosti ako trojuholník,“ vraví Barbara; Anna ho má rada, lebo „ten symbol je o solidarite s homosexuálmi a o sympatiách k nim“. Anna sa stala takou milovníčkou dúh, že keď jej vykradli byt a jedna americká priateľka sa jej spýtala, čím by ju mohla aspoň trocha potešiť, Anna odvetila: „Čímkoľvek, čo má farby dúhy!“ Jej priatelia a rodina poznajú túto jej vášeň a pravidelne od nich dostáva dúhovo sfarbené darčeky.

Ďalšou výhodou dúhy je, že heterosexuáli väčšinou nerozumejú jej významu, takže to môže byť symbol, ktorý sa „prihovára“ len ďalším homosexuálne orientovaným ľuďom. Kinga si dala dúhové nálepky na niektoré predmety v dome, „aby ten, kto chce vedieť, pochopil“, ale nevysvetľuje ich význam svojim hosťom. Takto si môže byť istá, že znaku rozumejú len „zasvätenci“. Emma má „diskrétnu“ dúhovú nálepku na aute, takže „ju vidia len osoby, ktoré sa pozerajú správne“. Zo skúsenosti vie, že mnohí heterosexuáli nie sú oboznámení so symbolickým významom: „Vieš, mala som v izbe veľkú (dúhovú) zástavu. Moja teta, ktorá pracuje v cestovnej kancelárii a precestovala celý svet, vošla a uvidela tú dúhovú zástavu. Nuž, povedala som si – nikdy som jej o tom nehovorila –, teraz ma prekukne. Spýtala sa: ´Čo je to?´ Odpovedala som: ´Dúhová zástava.´ A to bolo všetko. Dodnes neviem, či vedela, alebo nevedela, čo to je, ale podľa mňa asi nevedela.“

Na druhej strane o symboloch GLBT hrdosti sa predpokladá, že sú zrejmé aj heterosexuálom, aspoň „každý, komu to čo len trochu myslí, ich musí okamžite pochopiť,“ vraví Eszter. Jeden čas sa „zahrávala“ s reakciami svojich spolužiakov zo školy tým, že si niekedy zakrývala a niekedy odokrývala svoj symbol GLBT hrdosti. No len zopár ľudí si dovolilo robiť také čosi. Zoe si uvedomila hranice svojej odvahy, keď si vzala náušnicu v tvare symbolu hrdosti a potom náhodou stretla na ulici matku, ktorá o nej nevie, že je lesba. „V panike som si náušnicu strhla, takže sa zlomila. Potom som si pomyslela, že si už ďalšiu nekúpim, pretože normálne by som si ju takto nemala strhávať z ucha, keď som sa už rozhodla, že si ju dám, nemala by som pociťovať potrebu dávať si ju niekedy dole. A ak ju nemôžem nosiť celý čas, načo ju mám vlastne nosiť?“

(Pozn.) Háttér Baráti Társaság a Melegekért: A szivárvány és más meleg szimbólumok. http://www.hatter.hu/melegsegrol/index.html , s. 1-8.

Z angličtiny preložila Viera Detková

In: Jana Cviková – Jana Juráňová a ď. (ed.): Lesby-by-by: Aspekty politiky identít. Aspekt, Bratislava 2004.

Prečítajte si viac v rubrike "lesby-by" vo vznikajúcom webzine ASPEKTin
http://www.aspekt.sk/.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.