Iniciatíva Inakosť: Registrované partnerstvá neohrozujú ľudský rod

Iniciatíva Inakosť vyzvala otvoreným listom poslankyňu NR SR za KSS Dagmar Bollovú, aby “sa znovu zamyslela nad konkrétnym spôsobom ohrozenia ľudského rodu registrovanými partnerstvami.”

Komunistická strana Slovenska (KSS) v marci prisľúbila prostredníctvom ústredného tajomníka ÚV KSS Ladislava Jaču Iniciatíve Inakosť (InIn) podporu zákona o životnom partnerstve. Uvádza sa to v otvorenom liste, ktorý iniciatíva zaslala poslankyni KSS Dagmar Bollovej ako reakciu na jej nedeľňajšie vystúpenie v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.

Poslankyňa Dagmar Bollová v relácii okrem iného tvrdila, že prijatie zákona o registrovanom parnerstve by bolo "ohrozením ľudského rodu a uzákonením vymierania." Uviedla tiež, že "podľa lekárov je homosexualita choroba, odchýlka v zdravotnom a psychickom stave" a zásadne odmietla takýto zákon podporiť s tým, že je to názor veľkej väčšiny členov KSS. Pritom Americká psychiatrická asociácia homosexualitu vyradila zo zoznamu
chorôb v roku 1973 a Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1992.

Iniciatíva Inakosť v marci 2006 vyzvala 11 najvýznamnejších politických
strán, aby sa verejne vyjadrili k tomu, či a akým spôsobom podporia v novom volebnom období prijatie Zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia.
Na listy odpovedali kladne Aliancia nového občana, ktorá má podporu tohto zákona priamo vo volebnom programe, podporu včera na tlačovej besede deklarovalo Slobodné fórum a podporu prisľúbila aj Komunistická strana Slovenska, ktorej je členkou aj poslankyňa Bollová.

Tajomník ÚV KSS Jača v marcovej odpovedi Iniciatíve Inakosť o.i. uviedol:
„Vzhľadom na to, že programovým cieľom našej strany je odstránenie
akýchkoľvek foriem diskriminácie, snaha o plnohodnotný a dôstojný život
občanov bez výnimky, nebude pre nás problém podporiť prijatie zákona o
životnom partnerstve.“

"Nechceme komentovať rozpor medzi vyhláseniami pani poslankyne v STV a
listom tajomníka ÚV KSS. Tento rozpor považujeme za vnútrostranícku záležitosť KSS," pripomenula právnička InIn Eva Adámková.

Iniciatíva Inakosť v otvorenom liste poslankyňu Bollovú vyzvala, "aby sa pokúsila znovu sa zamyslieť nad tým, čím konkrétne bude ohrozený ľudský rod, ak dve osoby rovnakého pohlavia, ktoré sa bez vlastného pričinenia narodili s odlišnou sexuálnou orientáciou, budú žiť ako pár nielen v súkromí ako dosiaľ, ale aj verejne tak, aby to rešpektovali úrady, zamestnávatelia, štátne a iné inštitúcie a ako konkrétne spôsobí uzatvorenie registrovaného partnerstva dvoch osôb rovnakého pohlavia vymieranie ľudského rodu."

Hana Fábry, hovorkyňa Inakosti dodala, že "v Európe platia zákony o registrovaných partnerstvách už od roku 1989 (Dánsko) a Európa podľa štatistických údajov zatiaľ nezaznamenala žiadne búrlivé vymieranie obyvateľstva".

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Prvé lesbické združenie Museion, primárne svojimi cieľmi a aktivitami zamerané na slovenskú lesbickú komunitu, vzniklo v roku 1994 a v priebehu rokov sa stalo rešpektovanou súčasťou slovenskej občianskej spoločnosti a ľudskou i aktivistickou sieťou (nielen) lesieb na Slovensku.