Bratislava spomína na Stonewall

Iniciatíva Inakosť v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska pozýva širokú verejnosť na podujatie Bratislava spomína na Stonewall, na oslavu 40. výročia míľnika v boji za slobody a práva lesieb, gejov, bi a trans ľudí. Podujatie sa koná pod záštitou britského veľvyslanca na Slovensku, Michaela Robertsa, partnerskou organizáciou podujatia je Amnesty International Slovensko. Podujatie sa uskutoční v Štúdiu 12 (Jakubovo nám. 12, Bratislava), v piatok 3. júla 2009, so začiatkom o 17:00. Vstup na premietanie filmu Pred Stonewallom a následnú diskusiu o ľudských právach je voľný.

O Stonewall Riots  

Na sklonku 60tych rokov v USA boli páry rovnakého pohlavia bežne zatýkané za to, že spolu tancovali, bozkávali sa či inak prejavovali svoju vzájomnú náklonnosť. Nosiť šaty opačného pohlavia bolo políciou taktiež považované za nezákonné. Polícia reagovala zatýkaním, verbálnymi aj fyzickými útokmi.

V noci z 27. na 28. júna 1969 sa však rutinná policajná razia v gejskom bare Stonewall Inn v New Yorku zmenila v otvorený koflikt. Návštevníci baru sa rozhodli brániť. Vyústilo  to do niekoľkodňových spontánnych nepokojov, do otvorenej vzbury verejnosti proti štátnej perzekúcii. Udalosti sa zapísali do histórie ako „Stonewall Riots“.

Presne o rok sa konal prvý „Gay Pride March“ (Pochod gejskej hrdosti) v Los Angeles  a v New Yorku, ako spomienka na výročie Stonewallu.  Podobné pochody sa odvtedy organizujú po celom svete, zvyčajne na konci júna.  Stonewallské nepokoje sa označujú za počiatok moderného hnutia za práva a slobody lesieb, gejov, bi a trans ľudí, v USA i celosvetovo.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.