Senát rozhodol. Francúzsko sa dočká homosexuálnych manželstiev

PARÍŽ: Francúzski zákonodarcovia povolili uzatváranie homosexuálnych sobášov aj cez tvrdý odpor konzervatívcov. “Schválenie článku znamená víťazstvo boja proti homofóbii, víťazstvo tolerancie a demokracie,” vyhlásil predstaviteľ socialistických senátorov.

Senátori príslušný návrh zákona schválili v noci na stredu a nasledovali tak poslancov, ktorí tak urobili už vo februári. Zákon, ktorý tiež povoľuje adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, začne platiť zrejme v júli.

Francúzsko sa tak čoskoro pridá k 11 krajinám, ktoré sobáše párov rovnakého pohlavia povolili.

Príslušné zákony prijali Holandsko, Belgicko, Španielsko, Kanada, Juhoafrická republika, Nórsko, Švédsko, Island, Portugalsko, Argentína a tiež Británia, kde zákon začne platiť až od roku 2014. Homosexuálne sobáše sú povolené aj v niektorých štátoch USA a Mexika.

Podľa serveru denníka Le Point, senát po takmer týždňovej ostrej výmene názorov medzi vládnou väčšinou a pravicovou opozíciou schválil homosexuálne sobáše pomerom 179 ku 157 hlasom, teda rozdielom 22 hlasov.

To znamená, že pre návrh nakoniec hlasovali aj niektorí členovia pravice, pretože vládna ľavica má v hornej komore viac len o šesť hlasov.

 Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Prečítajte si celú správu

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin