Nezabiješ. Utopíš.

Neviem, či to už viete, ale na stranu práv LGBTI ľudí (aj keď už teraz tuším, že sa voči tomu ohradí) sa pridal aj predseda KDH Ján Figeľ. Asi netušiac, čo činí. Prípadne nečítajúc, čo mu pripravili na publikovanie.

 

Vo štvrtok 19. septembra v denníku Pravda napísal: “KDH nie je proti homosexuálom. Sme presvedčení, že osoby s inou sexuálnou orientáciou majú mať také isté práva a povinnosti ako ostatní občania.” Síce to v ďalších riadkoch poprel, ale na to sme u politikov zvyknutí. Berme teda ako bernú mincu tento výrok.

Na druhej strane nám sedí v parlamente občan z toho istého tábora, ktorý by radšej ako spoluobčana geja videl občana utopeného. A verejne to aj prezentuje. Svoje názory síce zakrýva citáciami z biblie, nijako však neprekryje ich odkaz.

Po mnohých nenávistných slovných útokoch na LGBTI komunitu už treba (nielen) povedať stačí. Pretiekol pohár. Stredoveký inkvizičný fanatizmus nie je na Slovensku štátnou doktrínou. Alebo by nemal byť. V otvorenom liste vyzývam poslanca Štefana Kuffu, veľmi štedro plateného aj z daní nás, LGBTI ľudí, aby sa verejne aspoň ospravedlnil.

A za čo? Za odkaz ukrytý v biblickom citáte, ktorý poslanec NR SR Štefan Kuffa minulý týždeň prezentoval priamo na pôde Národnej rady Slovenskej republiky, na pôde inštitúcie, ktorá má hájiť práva (vrátane práva na život!) všetkých slovenských občanov a občianok: “Lepšie by ti bolo, keby ti zavesili mlynský kameň a hodili ťa do vody. Lepšie by ti bolo, ako keď pohoršíš jedného z týchto maličkých.” Tento výrok je vhodný na odobranie poslaneckého mandátu. V slušnom právnom štáte…

V liste poslancovi Kuffovi sľubujem, že budem hľadať všetky dostupné legálne právne prostriedky s cieľom domôcť sa ospravedlnenia mne ako súkromnej osobe, ktorá sa cíti byť ohrozená kvôli tomuto výroku na živote, i LGBT ľuďom a ich blízkym, voči ktorým takýmto spôsobom poslanec národnej rady nielen odobruje, ale aj iniciue prípadné psychické i fyzické násilie.

Zatiaľ nepoznám právnu cestu, po ktorej sa pustím, pretože súdny systém na Slovensku nepovažujem za dôveryhodný rovnako ako nepovažujem za dôveryhodnú Národnú radu Slovenskej republiky. Ako dôverovať inštitúcii, ktorá sa verejne nedištancuje od výrokov poslanca, ktorý vlastných občanov pokojne nechá (zatiaľ len slovne) hodiť s mlynským kameňom na krku do vody?

Obratom plánujem o tomto výroku informovať aj príslušné európske i medzinárodné inštitúcie, počnúc Európskym parlamentom, končiac Organizáciou Spojených Národov, ktorých je Slovenská republika členkou a ktorých právne normy a ďalšie relevantné zásady Slovenská republika ratifikovala.

Rozhodla som sa totiž, že dlhoročná beztrestnosť nenávistných prejavov z úst oficiálnych predstaviteľov Slovenskej republiky na adresu vybraných “nepohodlných” skupín obyvateľstva sa musí skončiť.

Alebo máme chápať boží odkaz Nezabiješ tiež len ako rétorické cvičenie a nebrať ho vážne – podobne ako Kuffov biblický odkaz Utop?

 Hana Fábry, občianka Slovenskej republiky

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.