Otvorený list občianskej iniciatívy POVEDZ TO NAHLAS ústrednému riaditeľovi STV

Píšte všetci hnedým perom – takto sparafrázovaný refrén jednej piesne mi napadá najčastejšie pri sledovaní počinov pána Rybníčka vo verejnoprávnej inštitúcii, akou by Slovenská televízia zo zákona (a našich peňazí) mala byť.

Je pre mňa nepochopiteľné, že človek bubnujúci pravdu v kultovej slovenskej skupine Bez ladu a skladu si navliekol pomyselnú farizejskoklerikálnu kapucňu a prostredníctvom STV ju nasadzuje na hlavu všetkým divákom, ktorí sa spoliehajú na jej deklarovanú nezávislosť a očakávajú od nej komplexné, ideologicky a politicky nezafarbené spravodajstvo.

Mimoriadne ma prekvapilo Vaše rozhodnutie, pán Rybníček, neodvysielať šot Úradu vlády o potrebe antidiskriminačného zákona s nepresvedčivou argumentáciou o akejsi propagácii (mysleli ste propagandu?), a nie informačnej hodnote zmieneného šotu. Mrzí ma, že ste nenechali nás, diváčky a divákov, posúdiť, aký vlastne bol zmienený šot.

Najnovšia nadpráca redaktorov STV, ktorí by sa pravdepodobne radi dostali bližšie k Vám, k Vašej ideológii – na výslnie Vašej moci – však už zaváňa spreneverou voči novinárskej etike a čo možno najobjektívnejšiemu pohľadu na udalosti odohrávajúce sa priamo pred objektívmi kamier STV.

Iste ste videli, pán riaditeľ, všetky šoty a priame prenosy z príletu Jána Pavla II. na bratislavské letisko. Neviem, či ste v nich zachytili, že na letisku bolo prítomných nielen niekoľko stoviek veriacich, ale aj zopár desiatok občanov a občianok, ktorí/ktoré prišli verejne prezentovať svoj odlišný postoj voči mocenskému vplyvu katolicizmu na riadenie, chod a financovanie štátu. Že ste nezachytili? Máte pravdu, nezachytili. Nebolo totiž kde… Ani v jednom zábere z kamier STV sa aktivisti a aktivistky občianskej iniciatívy Povedz to nahlas neobjavili. Nebudem Vám prehnane pripomínať, že správy TA3 a JOJ o našej kampani Nie klerikalizácii Slovenska informovali, nebudem sa rozsiahlo rozpisovať o tom, že šoty o nás odvysielala verejnoprávna Česká televízia, nemecká verejnoprávna TV ARD, rakúska verejnoprávna TV ORF a pravdepodobne aj ďalšie televízie, ktoré sa o nás počas protestu na letisku zaujímali. Len stručne sa zmienim o tom, že o nás informovalo rádio Twist, Fun radio, rádio Dúha, píšu o nás mnohé slovenské denníky, české Lidové noviny a MF Dnes, britskí Reuters a Guardian, slovinský Dnevnik, madarský Magyar Hirlap, poľská Gazeta wyborcza, veľká diskusia o nami nastolenej téme prebieha na množstve internetových portálov, iste sú médiá, o ktorých ani netušíme, že sa o nás zmieňujú, pretože sme na letisku poskytli množstvo rozhovorov. Na čo chcem dôrazne poukázať, pán riaditeľ, je skutočnosť, že od STV v týchto dňoch preberá signál množstvo ďalších televíznych staníc, ktoré ste takto (zámerne?) obrali o možnosť dať priestor existujúcemu protinázoru k danej téme. Už nehovoriac o diváckej obci…

Možno ste si povedali, pán riaditeľ, že toľko informácií stačí a že o nás nemusí informovať ešte aj STV. Ale možno ste si povedali, že výhrada Vášho katolíckeho svedomia Vás oprávňuje zámerne manipulovať s informáciami na úkor ich objektivity a pohľadu na akýkoľvek problém či tému z viacerých strán, nielen z tej Vašej, takzvane jedine pravdivej.

Hlas iniciatívy Povedz to nahlas a nosná myšlienka jej kampane Nie klerikalizácii Slovenska v STV nezaznel. Nezaznel napriek tomu, že je to silný hlas, hovoriaci za štatistickú väčšinu žien, detí a mládeže, za sexuálne minority na Slovensku – hovoriaci za ľudí odmietajúcich cirkev v štátnych štruktúrach, v štátnom a v občianskom živote, hovoriaci za ľudí, odmietajúcich akúkoľvek diskrimináciu, zvlášť tú inštitucionalizovanú, skrytú za lásku k blížnemu svojmu.

Neviem, či je to zámerné okliešťovanie slobody slova z Vašej strany voči redaktorom, neviem, či je to nadpráca spravodajstva STV (na ktorú sme, mimochodom, už roky zvyknutí/é a ktorá bola v spravodajstve STV mimoriadne úspešnou pracovnou metódou). Viem však, že na výhradu svedomia máte legitímne právo a môžete ho pokojne uplatňovať vo svojej súkromnej televízii a hoci aj v nedeľu nevysielať, ak by ste takú televíziu mali. Ale Vy ju nemáte. Ste riaditeľom verejnoprávnej inštitúcie! STV a Vy osobne beriete peniaze od nás všetkých, nie od katolíckej cirkvi. Správajte sa, prosím, podľa toho, pán Rybníček, nechajte svoje katolícke presvedčenie pred vchodom do budovy STV, neberte redaktorom slobodu ich slova a ľuďom neberte právo na objektívne informácie.

Hana Fábry
aktivistka občianskej iniciatívy Povedz to nahlas
novinárka

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.