MVO vyzývajú na prijatie jedného antidiskriminačného zákona

Zo dňa na deň sa nestane človek Rómom, Maďarom či homosexuálom, ale zdravotne postihnutým sa stať môže. Antidiskriminačná legislatíva sa ho potom bude bytostne dotýkať, uviedla rómska aktivista D. Havrľová. Je potrebné, aby Slovensko malo jeden antidiskriminačný zákon, a nie aby sa problematika diskriminácie riešila novelizáciou viac ako 80-tich noriem. Myslí si to 49 mimovládnych organizácií, ktoré sa doposiaľ prihlásili k iniciatíve Slovenského helsinského výboru (SHV) na podporu antidiskriminačného zákona. “Kozmetické a nesystémové riešenie problému vo forme revidovania jednotlivých zákonov nie je zárukou efektívneho pokrytia celej škály ohrozených skupín a foriem diskriminácie,” zdôrazňuje sa v stanovisku mimovládnych organizácií, ktoré dnes predstavili na spoločnej tlačovej besede v Bratislave.

Antidiskriminačný zákon je potrebný podľa Ingrid Baumannovej zo SHV ako “nástroj konkrétnych opatrení proti diskriminačným praktikám” a mal by byť doplnením k ústave, ktorá síce zaručuje, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, ale ktorá nemá možnosti postihovať diskriminačné prejavy. Táto norma zároveň má podľa nej aj výchovno-preventívny charakter. Rómska aktivistka Denisa Havrľová zdôraznila, že na prijatí zákona by mal mať záujem každý občan a nielen predstavitelia menšín. Zo dňa na deň sa nestane človek Rómom, Maďarom či homosexuálom, ale zdravotne postihnutým sa stať môže a potom sa ho bude antidiskriminačná legislatíva bytostne dotýkať, dodala.

To, že zdravotne postihnutí sa stretávajú v živote s diskrimináciou, sa prejavilo aj na dnešnej tlačovej besede. Tá sa konala v bratislavskom Dome novinárov, ktorý nie je bezbariérový. Zástupca Košickej organizácie vozičkárov – Nezávislý život, ktorá sa pridala k iniciatíve SHV, sa tak na nej nemohol zúčastniť a Baumannová prezentovala ich vyhlásenie. V ňom sa zdôrazňuje, že zdravotne postihnutí denne pociťujú na sebe, čo znamená pojem diskriminácia v praxi.
Predstavitelia mimovládneho sektora sa zároveň kriticky vyjadrili k faktu, že sa prijatie antidiskriminačného zákona spája s umožnením homosexuálnych manželstiev a adopcie detí takýmito partnermi. Takéto spájanie zo strany Kresťanskodemokratického hnutia označila Paula Jójárt z občianskeho združenia Altera – združenia lesbických a bisexuálnych žien, za zavádzajúce a nekorektné. Nič podobné návrh zákona nerieši, nezaručuje a ani neotvára túto otázku, zdôraznila. Otázku životného partnerstva osôb rovnakého pohlavia a adopcie detí rieši návrh zákona o životnom partnerstve, teda úplne iná navrhovaná norma, upozornila ďalej Jójárt.

Pod vyhlásenie Slovenského helsinského výboru sa pridalo široké spektrum mimovládnych organizácií . Od sociálne orientovaných, cez združenia občanov s rôznymi zdravotnými postihnutiami, mimovládne organizácie venujúce sa rómskej problematike, združenia ľudí s homosexuálnou a bisexuálnou sexuálnou orientáciou až po ženské mimovládne organizácie.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.