Mušková: Učiteľom podľa návrhu zákona môže byť aj pedofil

Búrlivú diskusiu na nedávnom zasadnutí školského výboru NR SR vyvolal vládny návrh antidiskriminačného zákona, ktorý predložil podpredseda vlády SR pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pál Csáky. Napriek tomu poslanci výboru zákon napokon odporučili na schválenie.

Do rozpravy o návrhu zákona, ktorý zakazuje diskrimináciu v pracovnoprávnych vzťahoch, sa zapojili takmer všetci členovia výboru. Poslankyňa za ĽS-HZDS Ľudmila Mušková sa obáva, že učiteľom by sa mohol stať hoci i pedofil. Riaditeľ školy ho za jeho orientáciu nebude môcť prepustiť bez toho, aby porušil zákon a teda sa mohol dostať aj do súdneho sporu. “Ak sa niekto uchádza o post učiteľa, nemôže byť diskriminovaný na základe svojej orientácie,” reagoval Csáky.

K Muškovej sa pripojil aj poslanec za KDH František Mikloško: “Ja zaňho hlasovať nebudem, lebo nezakazuje propagáciu inej orientácie,” vyhlásil. “Platí zásada, čo nie je zakázané, je dovolené,” tvrdí bývalý prezidentský kandidát.

Na rozdiel od neho sa poslanec za ANO Ľubomír Lintner domnieva, že jeho kolegovia rozťahujú úpravu diskriminácie v pracovnoprávnych vzťahoch do nebývalej šírky. Beáta Brestenská z ANO povedala, že má kolegov učiteľov inej orientácie a sú bez problémov.

Podľa poslankyne za SMK Erszébeth Dolníkovej by propagovanie sexuálnej orientácie malo byť zakotvené v trestnom práve, Gustáv Krajči z KNP si myslí, že tento problém môže riešiť pracovný poriadok školy. Nakoniec však väčšina poslancov výboru Csákyho materiál schválila, Mušková sa zdržala hlasovania a Mikloško bol ako jediný proti.

Podľa Csákyho už znenie vládneho návrhu zákona o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov odsúhlasila tripartita, súhlasí s ním i OBSE a mal by sa stať jedným z najmodernejších zákonov tohto typu v EÚ.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.

SITA

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.