Lipšic! Palko! Hrušovský! Do tankoch!

Komentátor Schutz v SME skonštatoval, že by nikto o KDH nepovedal, že je rakovinovým nádorom na tele spoločnosti. Nuž, mýlil sa. Ja to hovorím… A s chuťou. Myslím si to totiž už veľmi dlho, len som to nevedela tak pregnantne sformulovať (vďaka za inšpiráciu, otec Green).

Tvrdím, že KDH ako vrcholne mocenský politický klérus je rakovinovým nádorom na tele ubolenej slovenskej spoločnosti. SIC! Môžem si to dovoliť povedať? Na pomoc si rýchlo volám Lipšica (prepytujem, ministra spravodlivosti) a jeho najnovšiu právnickú perlu: "Každý má ústavné právo na to, aby hanobil akúkoľvek skupinu. Nie je to slušné, rozumné ani inteligentné, ale sloboda prejavu mu to zaručuje."

Súhlasím s ním aspoň v jednom bode – že on sám i kolegovia Palko a Hrušovský nie sú slušní, rozumní ani inteligentní. Tak si tresnú čokoľvek a kdekoľvek. A to je tá ústavou zaručená sloboda prejavu. Rada tento ich (nešťastný) spôsob prejavu teraz skopírujem. Rada si zgustnem na ich rakovinovej rétorike tak, že si ju požičiam a otočím smerom k nim.

No, ešte drobnosť. Keďže sa vám, Danielovi Lipšicovi, Vladimírovi Palkovi a Pavlovi Hrušovskému budem chvíľu osobne prihovárať, dovoľte mi aj osobnejšiu formu komunikácie. Potykajme si! Čo poviete?

Totiž, na vysvetlenie… Vykám len ľuďom, ktorých si vážim (a tykanie mi samou úctou akosi nejde z úst) alebo ktorých dlho nepoznám. A vás troch predsa už poznám tak dlho… A netvárte sa, že vy mňa nie, na to vám neskočím, chlapci.

Ozaj, taký Jano Slota, to je fajn chlap, pravda? Tak ako aj ty, Dano. Tebe nenapadol? Vtedy, keď si spomínal to ústavou zaručené hanobenie… Hm, zvláštne, a vieš, že ja som si naňho spomenula? A nebola som jediná. Kto vie prečo? Prapodivná asociácia… Ty, slušný, uhladený, rozhľadený katolík a Jano, arogantný opilec! No, ale nechcem byť k tebe nepríjemná, veď si taký snaživý. Miluješ blížneho svojho ako seba samého a nikdy inak(o). Neboj, zato ešte budeš premiérom.

Stojím (sorry, píšem) tu, toto je moje stanovisko, a nemôžem inak, Vlado. Moja inakosť mi nedá písať inak ako inako. Aj k tebe mám pred očami paralelu, ale neboj, ty budeš poctený. Tvrdil si, že pokiaľ bude na Slovensku minister vnútra za KDH, žiadny vyšetrovateľ nebude nikoho stíhať, tak ako vo Švédsku kňaza Aake Greena.“ Dobre si sa učil v škole, Vladko. Tvoj krstný otec Jano, ale tentokrát iný, neboj, nie Slota, ale Čarnogurský, ten kedysi povedal: „Kým ja budem ministrom spravodlivosti, homosexuálne manželstvá na Slovensku nebudú.“ Vidíš, a slovo dodržal. Tak predpokladám, že aj ty ho dodržíš rovnako ako tvoj nedosiahnuteľný vzor. Je to naozaj veľmi principiálne, presadzovať svoje ideály aj napriek tomu, že o ich napĺňaní má rozhodovať niekto iný. Tvoj krstný otec, Vlado, tuším pozabudol, že na schvaľovanie zákonov tu máme (naozaj máme?) parlament. A ty, kráčajúc verne a principálne v jeho šľapajách si zas akosi pozabudol, že na vyšetrovanie a odsudzovanie tu máme zákony, vyšetrovateľov a súdy.

Áno, správne hádaš, aj s tebou si chcem ešte pohovoriť, Pali. Položil si si básnickú otázku, v čom vlastne spočíva náboženská sloboda, ak nie je možné diskutovať o tom, čo je morálne a čo je nemorálne. Vidíš, podobne sa aj ja pýtam. Akurát sa pýtam, v čom spočíva moja OBČIANSKA sloboda, okrem platenia daní? Ale Dano nám to osvetlil – tvoja i moja sloboda spočívajú vo voľnom hanobení. Ústavne zaručenom hanobení. Takže sme obaja v obraze. Ozaj, Pali, vždy som sa ťa chcela opýtať – prečo ty vlastne nie si kňaz? Pôsobíš tak dôveryhodne. Tak vyrovnane. Tvoje ovečky by ťa milovali. Išli by za tebou všade. Možno až do postele. (Ferko, prepáč, ale dnes o tebe naozaj nebude reč… Jaj, čo som to za hanebnú hlúposť…?)

A len tak mimochodom, chlapci, viete, ako hovoria vaši rakúski katolícki kolegovia najnovšiemu škandálu s praktikovaním homosexuality a pravdepodobne aj so sexuálnym zneužívaním v dolnorakúskom kňažskom seminári? Chlapčenské žartíky. Aké milučké.

No, prepáčte, to som nemiestne odbočila…

Dano, nedávno si hrdo prehlásil, že pre teba je obhajoba slobody prejavu cťou. Určite si to povedal na svoju kresťanskú česť.

Ja sa k tebe skromne pripájam. Aj pre mňa je obhajoba slobody cťou. Tá moja česť je možno, na rozdiel od tvojej, len trocha teplejšia. Či ľudskejšia?

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.