Museion a Queer Leaders Forum presadzujú úplnú rovnosť neherosexuálnych ľudí

Prvé lesbické združenie Museion a Queer Leaders Forum sú prvými organizáciami, ktoré sa otvorene rozhodli presadzovať úplnú občiansku rovnosť heterosexuálnych a neheterosexuálnych ľudí a ich partnerských vzťahov.

Názorové prepojenie organizácie Museion s 15-ročnými skúsenosťami v ľudskoprávnych aktivitách v tejto oblasti, progresívnosť myslenia novej aktivistickej generácie združenia Queer Leaders Forum a skúsenosti z praxe krajín, ktoré už majú v právnom poriadku definované spolužitie rovnakopohlavných párov, vyústili do spoločného presvedčenia, že len úplnou rovnosťou je možné dôsledne a dôstojne naplniť ľudské a občianske práva minority, žijúcej v našej spoločnosti v nerovnakom postavení v porovnaní s majoritnou – heterosexuálnou – skupinou občanov a občianok Slovenskej republiky. „Pod úplnou občianskou rovnosťou neheterosexuálnych ľudí rozumieme legislatívne zrovnoprávnenie rovnakopohlavných vzťahov na úroveň manželstva, nediskriminačný prístup k adopciám detí, službám asistovanej reprodukcie, darcovstvu krvi, vytvorenie štátnych grantových štruktúr tak, ako sú vytvorené a garantované iným menšinám na Slovensku ap.,“ vysvetlila Romana Schlesinger, štatutárna zástupkyňa Queer Leaders Forum. 

Dvadsať rokov občianskej spoločnosti na Slovensku a takmer rovnako dlhá doba práce organizácií neheterosexuálnej komunity, ako aj podľa prieskumov verejnej mienky stále citeľnejší pozitívny posun v postojoch slovenskej verejnosti k sexuálnym minoritám zmenili aj postoje a rétoriku časti líderských osobností neheterosexuálnej komunity. „Vychádzajúc z vnútrokomunitných diskusií a ankiet či prieskumov, je zjavné, že volanie po ukončení ´občianstva druhej kategórie´ v prostredí neheterosexuálnej komunity samotnej silnie,“ tvrdí Hana Fábry, štatutárka združenia Museion a dodáva, že nevidí logiku v odopieraní časti občianskych práv ľuďom len z dôvodu ich menšinovej sexuálnej orientácie.  

Misia oboch združení Za úplnú rovnosť – proti homofóbii! je obsahom ich spoločných aktivít a podujatí. „23. mája 2009 na svojom druhom happeningu v rámci Medzinárodného dňa boja proti homofóbii predstavíme kampaň pod názvom Podporujeme všetky typy rodín, ktorou chceme myšlienku úplnej rovnosti pretaviť do prezentácie reálnej podoby života rozmanitých foriem rodinného fungovania,“ objasnil podpredseda občianskeho združenia Queer Leaders Forum Ondrej Ďurovský.

Organizácie tiež tento rok uvedú prvý celovečerný dokumentárny film a sprievodné ´filmy o filme´ o lesbách a ich identitách. Film predstaví lesbickú identitu žien v kontexte klapkovitého spoločenského vnímania lesieb ako ´jednofarebných´ bytostí, definovaných iba ich sexualitou. „Pokúsime sa (nielen) slovenskej spoločnosti poukázať na to, že byť lesbou nie je jedinou identitou konkrétnych žien, ale že je ich osobnosť plná ďalších rozmerov – rovnako ako sú rozmanité ďalšie identity heterosexuálnych žien,“ objasňuje zámer svojho nového projektu HerStory alebo Lesby o sebe Romana Schlesinger. Film predstaví ženy – lesby, ktoré sú zároveň matkami, nie sú katolíčkami, sú staršie, žijú so zdravotným postihnutím, pohybujú sa skryte v menších obciach alebo naopak na očiach verejnosti ap. „Veríme, že film režiséra Olega Sagana zaujme nielen lesby či širokú verejnosť, ale siahnu po ňom aj kvalitné filmové festivaly,“ zhodnú sa obe ľudskoprávne aktivistky.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.