Po čom LGBT túžia

„DOMA je mŕtvy!“ Nie, to nie je názov nového trileru, hoci u tmársky zmýšľajúcej časti americkej verejnosti môže tento radostný pokrik vyvolávať hororové vízie. Najvyšší súd USA totiž minulý týždeň zrušil ustanovenie zákona na ochranu manželstva (DOMA – Defense of Marriage Act), ktoré definovalo manželstvo výhradne ako zväzok ženy a muža.

„Zákon na ochranu manželstva porušuje záruky rovnej ochrany danej Ústavou Spojených štátov.“ Presne takto svoje rozhodnutie odôvodnil súd. Pred budovou Najvyššieho súdu sa tancovalo a plakalo šťastím: DOMA je mŕtvy.

Prelomovým sa však stal ešte jeden verdikt Najvyššieho súdu USA. Ten vyhlásil „kalifornský návrh 8“, zakazujúci manželstvá párov rovnakého pohlavia v Kalifornii, za protiústavný. Podľa neho ani rozhodnutie väčšiny v referende nemôže uprieť práva menšine. A to je naozaj silná káva. Inšpiratívna.

Svet sa vďaka internetu a sociálnym sieťam „zmenšil“ a vôňa tejto mimoriadne dobrej kávy dorazila obratom aj na Slovensko. Ako a kedy zamáva slovenským srdcovo-cievnym systémom nie je celkom jasné, ale fakt, že homoloby (ako LGBT aktivizmus nazývajú jeho odporcovia) dostala obrovskú dávku podpory pre typicky slovenské „vydržať!“, nespochybnia ani „dušpastieri“ z OľaNO.

A keď už som na návšteve v zahraničí, nazrime ešte do jednej krajiny. Tentoraz do tej Slovensku najbližšej. Do Českej republiky. Ako píše český Lui-magazine.cz, „keď sa Michaela a Lucia v marci 2012 zasnúbili, nemali ešte tušenie, aký vyčerpávajúci boj budú musieť zviesť s byrokraciou, kým sa v ich občianskych preukazoch objaví spoločné priezvisko a status registrovaná“.

Oficiálne sa obrady na českých úradoch konajú len v piatok, pričom v každom kraji je pre registrované partnerstvá určený iba jeden matričný úrad. Jedna zo žien si musela zobrať dovolenku, pretože jej zo zákona – na rozdiel od uzatvárania heterosexuálneho manželstva – nevyplýva nárok na platené voľno. Poplatky, štvormesačné „prehadzovanie si dievčat“ z jedného úradu na druhý (keďže každá bydliskom patrila pod iný), cestovanie hore-dolu, nekonečná komunikácia s úradmi. A na záver dobrá rada nad zlato, nech si na obrad vezmú kamarátku, ktorá ho povedie; vraj bude lepšie, ak „to“ urobí niekto známy.

Po obrade poplatky za žiadosť o zmenu priezviska, vyhlásenie o súhlase partnerky, ktorej meno si registrovaný pár vybral, naťahovanie času, zamietnutá žiadosť o nový občiansky preukaz s tým, že v príslušnom systéme chýba informácia o zmene priezviska, neplatné doklady, ohrozená zahraničná svadobná cesta. Ďalší kolotoč rokovaní s úradmi, ktorý po čase ukončil až zásah z ministerstva vnútra. A to sa Michaele a Lucii „registrovaný“ život iba začal.

Prezident Obama komentoval výroky najvyššej súdnej inštancie USA vetou: „Sme ľudia, ktorí vyhlásili, že sme si všetci rovní; láska, ktorú k sebe cítime navzájom, musí byť tiež rovná.“ A poučenie zo splneného amerického sna a českej reality? Aby slovenská parlamentná „homoloby“ premýšľala, po čom LGBT ľudia na Slovensku túžia.

Komentár bol napísaný pre denník Pravda. Publikovaný bol 3. júla 2013.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.