Nemáš loby, nemáš pravdy

Nemáš chlopa, nemáš pravdy. Kultová replika z legendárneho slovenského filmu z roku 1982 Pásla kone na betóne z pera Milky Zimkovej tak zľudovela, že ju hádam pozná ešte aj dnešná „mobilná“ generácia. Autorka predlohy určite netušila, akým pestrým životom si bude jej geniálna hláška žiť. Tak si ju podržme v hlave…

Láskavý čitateľ i láskavá čitateľka azda odpustia, že dnes budem viac citovať ako obvykle. Pretože „národ by mal vedieť, čo je hanebné,“ napísal Ferdinand Peroutka, český spisovateľ a publicista, považovaný za najvýznamnejšieho predstaviteľa českej demokratickej žurnalistiky 20. storočia.

Ale poďme už k pálčivému – potravinovému – problému dneška. Minulý týždeň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Robertom Ficom zdôraznil, že „Európska komisia nepovažuje problém dvojakej kvality potravín za nevýznamný,“ ba dokonca použil dnes veľmi populárne slovné spojenie (hádajte, kde ho vzal), keď priznal, že sa mu nepáči, „aby sme mali dve kategórie občanov“.

Už vo februári tohto roku sa aktuálne najvýznamnejší východoeurópsky lobista za rovné potravinové práva Robert Fico nechal počuť, že nemôže vylúčiť „žeby slovenská vláda iniciovala takzvané občianske referendum,“ teda iniciatívu, keď „okolo jedného milióna ľudí podpíše petíciu a potom je komisia povinná pristúpiť k legislatívnym prácam,“ a že „je potrebné nekompromisne chrániť slovenských spotrebiteľov, aby nevznikali občania prvej a druhej kategórie.“

Podľa slovenského premiéra problém dvojakej kvality potravín nie je technokratický, ale politický. Mmm. Dokonca aj veľmi konzervatívna (aby som to povedala slušne) poľská premiérka Beata Szydlová si myslí, že „je veľmi dôležité, aby reformy EÚ boli založené na rovnosti záujmov všetkých členských štátov.“ Je fakt, že nehovorila o zájmoch občanov a občianok, čo je ale pre ňu typické.

Dvojakú kvalitu potravín považuje za neférovú aj Věra Jourová, eurokomisárka pre oblasť justície, spotrebiteľskej politiky a genderových záležitostí. Téma potravinových občanov a občianok prvej a druhej kategórie nie je nijako nová. Proti tomu, čo ľudia tušia (vedia) celé roky, bojuje už šesť rokov česká europoslankyňa Olga Sehnalová z ČSSD a od roku 2015 sa v europarlamente téme venujú aj slovenskí europoslanci. Miroslav Tulák, predseda Združenia slovenských spotrebiteľov, tiež odmieta „spotrebiteľov druhej kategórie“.

Nemalo by sa stať, že „jedno navodzuje obal a inzercia, a druhé ukrýva odlišný obsah,“ povedal Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Podľa Roberta Fica je najpodstatnejšie, „že komisia existenciu problému uznala a hodlá konať.“

A teraz si za slovo potraviny dosaďte výraz manželstvá a za slová obal a inzercia slová právny štát a ústava. Dočká sa konečne aj LGBTI komunita vysoko postaveného lobistu, ktorý bude veriť téze, že nielen potravinami sú si ľudia rovní? Pretože už je nad slnko jasnejšie: nemáš loby, nemáš pravdy.

Komentár vyšiel 2. augusta 2017 v denníku Pravda

Facebooktwitterredditpinterestlinkedin
The following two tabs change content below.
Dobrovoľná adminka a šéfredaktorka webu Lesba.sk (od 2000) a štatutárka i hovorkyňa Prvého lesbického združenia Museion (od 1994). Pod mojou kuratelou fungujú neformálne zoskupenia Teplá politika t.t.e. a GerilaGril, spoločnosti s ručením utajeným. No a čo je dôležité, môj život manažuje po štvornohej peske Bárke trojnohý kocúr menom Kece (Frido, Kocko, Tymoooj, Mimi:)). Od roku 2013 hrdá členka Iniciatívy Bratislava otvorene.